ظریف: دولت بایدن متعهد به سیاست فشار حداکثری ترامپ است

مسئول اروپایی: به رغم تنش‌ها، همه برای پیشبرد مذاکره آماده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز پنجشنبه، پس از پایان نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، در حساب توییتری خود، دولت جو بایدن را به پایبندی به سیاست حداکثری ترامپ متهم کرد.

ظریف نوشت :جدیت تعهد ایران در دنبال کردن دیپلماسی در سه سالی که ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد به آزمون کشیده شد».

هم‌زمان، انریکه مورا، مدیر سیاسی اقدام خارجی اتحادیه اروپا، نیز گفت که به رغم تشدید تنش طی چند روز گذشته، اما همه طرف‌ها آماده‌اند تا مذاکرات را پیش ببرند.

سفیر چین در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم در پشتیبانی از موضع تهران، تصریح کرد: کلید پیشرفت در مذاکرات، لغو کلیه تحریم‌های آمریکا است. او افزود: «آنچه اکنون به آن نیاز داریم توقف هرگونه اقداماتی که می تواند مانع گفتگوها شود.»

در همین راستا، سفیر روسیه نیز نشست روز پنج‌شنبه 15 آوریل را مثبت ارزیابی کرد و گفت: «جلسات به صورت غیررسمی ادامه خواهد یافت و کمیته‌های فنی کارهای خود را تا جلسات بعدی ادامه خواهند داد.»

IR9
IR9

ادامه گفتگوها

نشست کمیسیون مشترک برجام که بعد از ظهر روز پنج‌شنبه 26 فروردین از ساعت 12:30 به وقت محلی در گراند هتل وین آغاز شده بود. طرف‌های شرکت کننده در این نشست پس از پایان نشست اعلام کردند که گفت‌وگوهای فنی و حقوقی در نشست‌های بعدی ادامه می‌یابد.

هیات مذاکره کننده ایرانی در نشست امروز، تصمیم تهران جهت افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم تا سقف 60درصد را به کمیسیون مشترک برجام ابلاغ کرد.

عباس عراقچی رییس هیات مذاکره کننده ایران در خصوص آغاز غنی‌سازی 60درصدی ادعا کرد که این اقدام در چارچوب حقوق ایران ذیل بند 26 و 36 برجام و با هدف رفع برخی نیازهای کشور در حوزه پزشکی انجام گرفته است.

پیتر استانو مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران پیرامون افزایش سطح غنی‌سازی 60درصدی گفت، تصمیم ایران «به شدت نگران کننده» و « مغایر با روح مذاکرات جاری» در وین است.

دور جدید مذاکرات در حالی از سر گرفته شد که اخیرا سایت اتمی نطنز در کمتر از یکسال برای بار دوم مورد حمله قرار گرفت و تهران در واکنش به آن از تصمیم خود برای غنی‌سازی 60درصدی خبر داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید