ويديو؛ درگیری شهروندان لبنانی بر سر صف نان و مواد غذایی

کاهش شدید قدرت خرید مردم ناشی از گرانی وسقوط لیره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سقوط ارزش پول ملی لبنان در برابر دلار که در روز پنج‌شنبه 15 آوریل 2021 به بیش از 12 هزار لیر در ازای هر دلار رسید، منجر به بالا رفتن قیمت کالاها و مواد مصرفی و مشکلات عرضه آنها در بازارها و مغازه‌ها شد.

در روزهای گذشته مناطق مختلفی از لبنان شاهد زد و خورد و کتک‌کاری بین مردم در صف‌های نانوایی، فروشگاه‌ها و داروخانه بود.

به گزارش رسانه‌های لبنان بحرانی شدن اوضاع بازار کالاهای مصرفی در این کشور ناشی از متغیر بودن قیمت دلار و نگرانی بازرگانان از فروش این کالاها به قیمتی کمتر از بهای تمام شده است. این نگرانی به احتکار گسترده کالاها در این کشور منجر شد.

به گزارش تلویزیون محلی لبنان «ام.تی.وی» برخی از نانوایی‌های منطقه هرمل و روستاهای منطقه بقاع شرقی با ازدحام شدید مشتریان مواجه شده‌اند.

دلیل این امر بخشنامه‌ای است که فروش آرد در فروشگاه‌ها را ممنوع و عرضه آن را به نانوایی‌ها منحصر کرده است.

همزمان اتحادیه داروخانه‌های لبنان روز پنجشنبه 15 آوریل 2021 با صدور بیانیه‌ای با تاکید بر نبود شیر خشک برای تامین روزانه نیاز کودکان شیرخوار در سطح کشور خاطر نشان نمود: «کار با مسئولان غیر مسئولیت‌پذیر کشور به جایی رسیده که تنها ماده غذایی مورد استفاده کودکان شیرخوار نیز از بازار ناپدید شده است و نباید در این خصوص ساکت ماند.»

در بخش دیگری از همین بیانیه از رئیس بانک مرکزی خواسته شد، تا برنامه تخصیص یارانه به کالاهای ضروری و بویژه «دارو و شیرخشک» را در راس اولویت‌ها خود قرار دهد.

شایان ذکر است که حداقل دستمزدها در لبنان در حدود 450 هزار لیره( معادل 300 دلار) پیش از بالا رفتن قیمت دلار در برابر لیره بود که اکنون با احتساب هر دلار برابر 12 هزار لیره به چیزی کمتر از 40 دلار کاهش یافته و قدرت خرید مردم عادی هم به همین نسبت پائین آمده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید