دانمارک سه عضو یک گروه اهوازی را به اتهام «حمایت از تروریسم» محاکمه می‌کند

این سه نفر در فوریه 2020 در دانمارک بازداشت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دادستان عمومی دانمارک روز پنجشنبه 15 آوریل 2021، اعلام کرد سه عضو «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» معروف به «النضال»، یک گروه مخالف حکومت جمهوری اسلامی را به اتهام « حمایت از فعالیت‌های تروریستی» در ایران، محاکمه می‌کند.

حبیب نبگان، رئیس این سازمان، و برادرش ناصر نبگان، به همراه يعقوب نیسی، که در 2 فوریه 2020 توسط پلیس دانمارک بازداشت شده بودند، اکنون از سوی دادگاه به «حمایت و تامین مالی تروریسم در ایران» و «ارتکاب فعالیت‌های غیر قانونی» در دانمارک متهم شده‌اند.
بنا به گزارش رسانه‌های دانمارک، تاریخ برگزاری دادگاه این سه نفر روز 29 آوریل؛ و با حضور هیات منصفه برگزار خواهد شد و در صورت اثبات اتهامات، متهمان هر کدام حداکثر به 12 سال زندان محکوم خواهند شد.

حبیب نبگان ، ناصر نبگان و یعقوب نیسی
حبیب نبگان ، ناصر نبگان و یعقوب نیسی

حکم زندان جاسوس اطلاعات ایران

گفتنی است در یک پرونده مرتبط، یک شهروند نروژی - ایرانی در ژوئن سال گذشته به جرم «جاسوسی برای یک دستگاه اطلاعاتی ایران» و «توطئه برای ترور یکی از اعضای النضال» به 7 سال زندان محکوم شد.

به گفته رسانه‌های دانمارک، سه عضو سازمان «النضال» کلیه اتهامات وارده را رد کرده‌اند و روند رسیدگی به این پرونده کماکان ادامه دارد و هنوز هیچ یک از اتهامات منتسب به این افراد به اثبات نرسیده است.

حکومت ایران اعضای این گروه را به دست داشتن در حمله روز شنبه 22 سپتامبر 2018 به رژه نیروهای مسلح ایران در شهر اهواز، متهم می‌کند که طی آن گروهی پنج نفره به سوی حاضران آتش گشودند. در این حمله مسلحانه 24 نفر از جمله چند شهروند غیرنظامی کشته شده و حدود 60 نفر دیگر زخمی شدند.

یعقوب نیسی، سخنگوی این گروه در آن زمان به رسانه‌ها گفت: «این جنبش مسئولیت این حمله مسلحانه را بر عهده نمی‌گیرد، ولی آن را یک عمل مشروع می‌داند.»

پلیس دانمارک چندی پس از این اظهارات، سه عضو عالی‌رتبه جنبش را به ظن تمجید از دست‌اندرکاران حمله مسلحانه شهریور به رژه نظامی در اهواز دستگیر کرد و پس از مدتی آزاد کرد.

این در حالی است که گروه «داعش» مسئولیت آن هجوم را با پخش فیلم عوامل آن برعهده گرفت و در همان زمان نیز مقامات ایرانی از کشته شدن تمامی مهاجمان توسط نیروهای امنیتی خبر داده بودند.

A soldier running past injured comrades lying on the ground at the scene of the attack in Ahwaz on September 22, 2018. (AFP)
A soldier running past injured comrades lying on the ground at the scene of the attack in Ahwaz on September 22, 2018. (AFP)

ربودن رهبر النضال از ترکیه به ایران

در همین راستا، حبیب فرج‌الله کعب معروف به حبیب اسیود، رئیس پیشین سازمان «النضال» در سپتامبر 2020 توسط یک باند قاچاق انسان در ترکیه ربوده و به دستگاه‌های اطلاعاتی ایران تحویل داده شد.

شبکه خبر ایران روز چهارشنبه 11 نوامبر 2020 بخشی از اعترافات اجباری حبیب فرج الله کعب را پخش کرد. این شیوه اعتراف گرفتن از فعالان سیاسی توسط سازمانهای مدافع حقوق بشر به عنوان «جنایت علیه بشریت» توصیف شده است.

اعترافات اجباری حبيب فرج الله چعب
اعترافات اجباری حبيب فرج الله چعب

حکومت ایران در سال‌های اخیر روند ربایش و ترور مخالفانش در خاک اروپا و نقاط دیگری در جهان را شدت بخشیده و برخی از مخالفانش مانند روح‌الله زم، جمشیدشارمهد، حبیب اسیود و چند تن دیگر را در خاک دیگر کشورها دستگیر و به داخل ایران انتقال داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید