تاکید بارزانی بر ضرورت مجازات عاملان حمله به فرودگاه اربیل

حمله پهپادی نیروهای ائتلاف داخل فرودگاه را هدف قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در پی حمله با پهپاد انفجاری به فرودگاه اربیل و به موازات آن حمله موشکی به پادگان بعشیقه محل استقرار نیروهای ترکیه در شمال عراق، رئیس دولت اقلیم کُردستان عراق بامداد پنج‌شنبه 15 آوریل 2021 ضمن محکومیت این حملات بر ضرورت مجازات عاملان آن تاکید کرد.

حمله به مقر نیروهای ائتلاف بین‌المللی در فرودگاه اربیل اقلیم کُردستان عراق تنها چند ساعت پس از آن صورت گرفت که روبرت وولر، کنسول آمریکا در این شهر در گفتگو با «العربیه» گفت که گروه های شبه‌نظامی ایرانی در عراق غیر منضبط و تهدیدی علیه همه نمایندگی‌های دیپلماتیک هستند.

در همین راستا مسرور بارزانی، رئیس دولت اقلیم کُردستان عراق تاکید کرد که گروههای مسلحی که در چارچوب نیروهای امنیتی رسمی عراق فعال نباشند باید فورا از مرزهای اقلیم کُردستان خارج شوند.

بارزانی در سلسله توئیت‌هایی گفت: «حملات تروریستی علیه فرودگاه اربیل و پادگان ترکیه در منطقه بعشیقه را با شدیدترین عبارت‌ها محکوم می کنم و اقدام گروه تروریستی پشت این حمله را تقبیح می‌کنم».

رئیس دولت اقلیم کردستان عراق افزود: «این حملات اخیر تنها تلاش آشکاری برای تضعیف امنیت داخلی و همکاری ما با ائتلاف بین‌المللی، است».

بارزانی ضمن تاکید این که هر گروههای مسلحی که در چارچوب نیروهای امنیتی رسمی عراق فعال نباشند باید فورا از مرزهای اقلیم کُردستان خارج شوند، گفت که او در روزهای آینده گفتگوهایی را با شرکای عراقی و بین‌المللی جهت بررسی راهکار تحقق این موضوع انجام خواهد داد.

رئیس دولت اقلیم کُردستان عراق همچنین افزود که چهارشنبه شب با مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق و محمد الحلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان این کشور برای تاکید بر هدف مشترک جهت مجازات این گروههای شبه‌نظامی خارج از چارچوب قانون به رایزنی پرداخته است.

بارزانی افزود که «اعضای گروه تروریستی مسئول این حملات به خاطر اقداماتی که انجام داده‌اند، مجازات خواهند شد.»

تنها چند ساعت پیش از حمله موشکی به پادگان نظامی نیروهای ترکیه در بعشیقه، فرودگاه بین‌المللی اربیل در کُردستان عراق شامگاه چهارشنبه با پهپاد انفجاری هدف حمله قرار گرفت که منجر به تعطیلی کلیه پروازها در این فرودگاه شد.

ایالات متحده آمریکا چهارشنبه از دولت عراق خواست تا نمایندگی‌های دیپلماتیک آن در عراق دفاع کند و در این راستا تهدید کرد چنانچه اقدامی صورت نگیرد ناچار خواهد شد خود از خودش دفاع کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید