بلینکن: تصمیم ایران برای غنی سازی 60درصدی تحریک آمیز است

کاخ سفید گفت‌وگوی غیر مستقیم ایران و آمریکا ادامه می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا تصمیم ایران برای غنی‌سازی 60درصدی را «تحریک‌آمیز» خواند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، بلینکن روز چهارشنبه 25 فروردین در یک نشست خبری در حاشیه نشست ناتو گفت اقدام ایران برای آغاز غنی‌سازی 60درصدی «جدیت ایران در مذاکرات وین را زیر سوال می‌برد.»

پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه فرانسه نیز چهارشنبه 25 فروردین نوشت: «وزرای امور خارجه تروئیکای اروپا (آلمان، فرانسه و بریتانیا) در پی آغاز روند غنی سازی 60 درصدی در ایران امروز در بیانیه‌ای مطرح کردند که اظهارات ایران مبنی بر این که غنی سازی 60 درصدی اورانیوم با سانتریفیوژهای پیشرفته را مطابق اعلام آن در 13 آوریل به اطلاع آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رسانده، با نگرانی زیاد دنبال کردند.»

به نوبه خود جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، شامگاه چهارشنبه بر تعهد دولت جو بایدن به تداوم مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد و گفت مذاکرات «غیرمستقیم» ایالات متحده و ایران فردا در وین از سر گرفته می‌شود.

سخنگوی کاخ سفید شامگاه چهارشنبه در نشست رسانه‌ای خود در پاسخ به پرسشی درباره انفجار اخیر در سایت نطنز گفت: «درباره علل حادثه نطنز گمانه‌زنی‌ نمی‌کنیم و بر دیپلماسی با ایران تمرکز می‌کنیم.»

جن ساکی، تاکید کرد گفت‌وگوهای غیرمستقیم ایالات متحده و ایران با هدف احیای برجام روز پنجشنبه 26 فروردین در وین برگزار می‌شود.

او افزود: «ما می‌دانیم که روند طولانی در پیش خواهد بود اما بی‌تردید آن را به عنوان یک نشانه مثبت می‌بینیم».

قرار بود ادامه جلسه گفت‌وگوهای ایران با طرف‌های باقیمانده در توافق هسته‌ای روز چهارشنبه برگزار شود اما به‌دلیل ابتلای یکی از اعضای هیات اتحادیه اروپا به کرونا این جلسه به روز پنج‌شنبه موکول شد.

تنها یک روز پس از اعلام راه‌اندازی دوباره «مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای پیشرفته» نطنز، انفجاری در این تاسیسات رخ داد. ایران در واکنش به این حادثه از آغاز غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم خبر داد.

سخنگوی کاخ سفید پیشتر در واکنش به تصمیم ایران مبنی بر غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم گفت: «ما اعلامیه تحریک‌آمیز ایران در اعلام قصد خود برای شروع به غنی سازی 60درصد را جدی می‌گیریم و از کشورهای 5+1 می‌خواهیم در رد این تصمیم ایران، متحد باشند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید