بایدن علیرغم تحریم‌ها با پوتین دیدار می‌کند

بایدن فرمان اخراج 10 دیپلمات روس را امضا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریكا، پس از امضای فرمان اعمال تحریم‌ها علیه افراد و مراکز روسی و واکنش تهدید‌آمیز روسیه برای «مقابله به مثل»، پنجشنبه 15 آوریل 2021 تأكید كرد كه دیدارش با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه از اهمیت بالایی در رابطه با جلوگیری از افزایش تنش‌ها برخوردار است.

یک مقام بلندپایه آمریکایی امروز نیز طی یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که کشورش بارها بر تمایل خود برای برقراری روابط پایدار با طرف روسی تأکید کرده و در عین حال، لزوم حمایت از منافع خود نیز خاطرنشان ساخته است.

به گفته این مقام بلندپایه، آمریکا بر این باور است كه در نشست میان رهبران دو کشور در ماه‌های آینده، برای یافتن راهی پایدار و کارآمد برای پیشبرد و جلوگیری از تنش‌های فزاینده، اهمیت دارد، بر حق خود در دست زدن به اقدامات جدید در صورت واکنش روسیه به تحریم های امروز تاکید می‌ورزد.

«پوتین را در جریان تحریم‌ها گذاشتیم»

این مقام بلندپایه آمریکایی خاطر نشان نمود که بایدن در تماس تلفنی پیشین خود به پوتین اطلاع داد که تحریم‌هایی را علیه روسیه در ارتباط با حمله سایبری «سولار ویند» اعمال خواهد کرد که به عنوان دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا قلمداد شده است.

آمریکا پنجشنبه 15 آوریل از اعمال تحریم علیه روسیه از جمله اخراج 10 دیپلمات روسی به دلیل دخالت در انتخابات ریاست جمهوری گذشته خبر داد.

وزارت خزانه داری آمریکا در بیانیه‌ای با تاکید بر این که هدف از تحریم‌های امروز، ایجاد فرصت‌هایی برای همکاری با روسیه در راستای منافع ایالات متحده است، افزود که در صورت تهدید ثبات جهانی از سوی مسکو، تحریم‌های بیشتری اعمال خواهد شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین تأکید کرد که در پاسخ به هرگونه اقدام روسیه که به آمریکا یا متحدان آن آسیب برساند، قاطعانه عمل خواهد کرد و اعمال این تحریم‌ها، کاهش فعالیت‌های مخرب روسیه را در آینده تضمین خواهند کرد.

اولتیماتوم روسیه

از سوی دیگر، ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، اعلام کرد که مسکو بارها به واشنگتن درباره عواقب اعمال تحریم‌ها علیه روسیه، هشدار داده است.

زاخارووا در اظهار نظرمطبوعاتی خود افزود که كشورش بارها به ایالات متحده در مورد عواقب اقدامات خصمانه خود كه باعث افزایش جدی تقابل میان دو كشور می‌شود، هشدار داده و تأكید کرد كه مسئولیت آنچه در عرصه روابط با روسیه اتفاق می‌افتد، کاملا بر دوش آمریکاست.

او خاطر نشان کرد که واشنگتن باید بداند که هزینه بروز وخامت در روابط دوجانبه را پرداخت خواهد کرد.

زاخارووا همچنین فاش کرد که سفیر آمریکا در مسکو امروز به مقر وزارت خارجه احضار شد.

شایان ذکر است که واشنگتن در گذشته چندین بار تهدید به بازخواست از مسکو به خاطر عملکردهایی کرده بود که از دید آمریکا «خصمانه و جسورانه» تلقی شده است.

این در حالی است که روابط دو کشور بعد از «قاتل» خوانده شدن پوتین از سوی بایدن، دچار تنش بیشتری گردید

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید