«شورای همکاری» خواستار مشارکت در مذاکرات هسته‌ای وین شد

شورای همکاری: سیاست‌های منطقه‌ای تهران و برنامه موشکی ‌بخشی از مذاکرات باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دکتر نایف الحجرف، دبیرکل «شورای همکاری کشورهای عربی خلیج» روز چهارشنبه 14 آوریل 20121 بر ضرورت شرکت اعضای اين شورا در مذاکرات وین تاکید کرد؛ مذاکراتی که با حضور اعضای دائم شورای امنيت و آلمان با موضوع برنامه هسته‌ای ایران در جریان است.

الحجرف در نامه‌ای خطاب به وزرای امور خارجه ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان تأکید کرد که شورای همکاری یکی از شرکای اصلی حفظ امنیت و ثبات در منطقه است.

 مذاکرات وین
مذاکرات وین
Advertisement

او همچنین افزود: «مذاکراتی که در حال حاضر در وین در حال انجام است نباید به برنامه هسته‌ای ایران محدود شود، بلکه باید شامل رفتارهای بی ثبات کننده در منطقه، موشک‌های بالستیک و پهپادهای تهران نیز باشد.»

دبیرکل شورای همکاری هشدار داد که اقدام ایران مبنی بر افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به 60 درصد، رویکردی خطرناک و نگران‌کننده برای امنیت منطقه و جهان است.

الحجرف از جامعه جهانی خواست در قبال این اقدام خطرناک و تهدیدآمیز ایران که صلح و امنیت منطقه و جهان را تهدید می‌کند، به مسئولیت‌های خود عمل کند.

بیانیه مشترک تروئیکا

در همین تروئیکای اروپا امروز چهارشنبه با صدور بیانیه مشترکی نسبت به اعلام آغاز غنی سازس 60 درصدی اورانیوم از سوی ایران ابراز نگرانی کرد.

سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا در بیانیه‌ای، ضمن ابراز نگرانی شدید از آغاز غنی سازی 60 درصدی اورانیوم در ایران، رویکرد تهران را یک تحول جدی است.

در این بیانیه آمده است: «ما همچنین درباره نیت ایران نسبت به نصب 1000 سانتریفیوژ دیگر در تاسیسات نطنز است که موجب افزایش چشمگیر ظرفیت غنی سازی ایران خواهد شد، ابراز نگرانی می‌کنیم.»

تروئیکای اروپا این اقدامات حکومت ایران را «در تضاد با روح سازندهمذاکرات فعلی»‌ در وین تلقی کردند.

در بخش پایانی بیانیه بریتانیا، فرانسه و آلمان آمده است: «با در نظر گرفتن تحولات اخیر، ما هرگونه اقدامات تنش‌زا از سوی هر طرف را مردود دانسته و از ایران می خواهیم روند دیپلماتیک را پیچیده‌تر نسازد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید