هشدار طالبان درباره برگزاری نشست صلح و خروج نیروهای خارجی

آمریکا تصمیم دارد تمام نیروهایش را تا تاریخ 11 سپتامبر 2021 از افغانستان خارج کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از اعلام تصمیم ایالات متحده مبنی بر خروج سربازان آمریکایی از افغانستان؛ گروه طالبان گفته است تا زمانی که همه نیروهای خارجی از این کشور خارج نشوند، در هیچ نشستی در مورد صلح اشتراک (شرکت) نخواهد کرد.

قرار است تا چند روز دیگر نشست «استانبول ترکیه» به رهبری سازمان ملل متحد در رابطه به صلح افغانستان برگزار شود و طرح‌های پیشنهادی صلح مورد بررسی قرار گیرد.

Advertisement

در همین راستا، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در توئیتی نوشت: «تا وقتی که همه نیروهای خارجی از کشور ما خارج نشوند، امارت اسلامی افغانستان در هیچ کنفرانسی که درباره افغانستان در آن تصمیم‌گیری مي‌شود، شرکت نخواهد کرد.»

او اضافه کرد: «امارت اسلامی امور خود را مطابق ارشادات دین مقدس اسلام انجام می‌دهد، در نتيجه مشوره هر فيصله که صورت گرفت بر اساس آن تصمیم‌گیری می‌شود.»

در همین حال، روزنامه «واشینگتن پست» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته که تمام نیروهای کشورش را تا تاریخ 11 سپتامبر 2021 از افغانستان خارج کند.

براساس گزارش‌ها، آمریکا در حال حاضر 2500 سرباز در افغانستان دارد که در کنار هشت هزار سرباز ناتو در بخش‌های آموزش و مشوره به نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020، در دوحه قطر، توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن، آمریکا باید نیروهایش را تا اول مه 2021 از افغانستان خارج کند.

اما جو بایدن به تاریخ 25 مارس 2021، در یک نشست خبری گفته بود، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در اول مه امسال، خیلی دشوار است و بنا بر دلایل فنی این کار امکان‌پذیر نیست.

با خروج از افغانستان احتمال تسلط طالبان وجود دارد

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در ماه مارس امسال به دولت جو بایدن، هشدار دادند که اگر نیروهای آمریکایی پیش از توافق صلح و تقسیم قدرت میان حکومت افغانستان و گروه طالبان از این کشور خارج شوند، احتمال دارد که طالبان طی دو تا سه سال بخش‌های بیشتر از این کشور را تحت کنترل خود در آورند.

براساس گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که اگر طالبان به بخش‌های بیشتری از افغانستان مسلط شوند، زمینه دوباره بازسازی شبکه القاعده در این کشور فراهم خواهد شد. اما برخی مقام‌های آمریکایی می‌گویند، سربازان ایالات متحده باید بیش از زمان تعیین شده در افغانستان باقی بمانند.

آمریکا حدود 20 سال پیش به هدف مبارزه با «تروریزم» وارد افغانستان شد که جنگ این کشور یکی از طولانی‌ترین جنگ برای آمریکا به شمار می‌رود. اکنون دولت آمریکا تصمیم دارد که تمام سربازان‌ خود را در آستانه بیستمین سالروز حملات یازدهم سپتامبر 2001 از افغانستان خارج کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید