نیویورک تایمز: اسرائیل در صدد تلافی حمله به کشتی خود نیست

اسرائیل از آمریکا برای حفاظت از کشتی باری «هایپریون ری» کمک گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام رسمی امنیتی در اسرائیل به روزنامه «نیویورک تایمز» گفت که تل‌ آویو در تلاش برای کاهش تنش کنونی در خلیج پس از انفجار نطنز است.

در گزارش سه شنبه 13 آوریل «نیویورک تایمز» آمده است، اسرائیل در صدد حمله تلافی‌جویانه به كشتی اسرائیلی در سواحل امارات نیست بلکه در پی مهار تنش با ایران است.

به گزارش رسانه‌های اسرائیلی کشتی باری «هایپریون ری» که زیر پرچم باهاما حرکت می‌کند، در سومین حمله از این دست طی چند ماه، سه شنبه 13 آوریل در نزدیکی فجیره در ساحل خلیج عمان هدف حمله موشکی قرار گرفت که هیچ طرفی بلافاصله مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته اما به گفته رسانه‌های اسرائیلی، مسئولان بر این باروند که ایران مسئولیت این حمله را برعهده دارد.

«نیویورک تایمز»، به نقل از یک مقام امنیتی اسرائیلی نوشت که هیچ حمله تلافی‌جویانه‌ای علیه کشتی‌های ایرانی برنامه‌ریزی نشده زیرا دولت اسرائیل خواهان تنش‌زدایی از وضعیت جاری در منطقه خلیج است.

این گزارش همچنین با استناد به یک مقام آمریکایی نوشت که اسرائیل طی روزهای اخیر از واشینگتن برای محافظت از کشتی «هایپریون ری» کمک خواسته است.

به گفته رسانه‌های اسرائیلی، این حمله موشکی هیچ تلفاتی در بر نداشت و خسارات‌ وارده بسیار جزئی بود.

تهران و تل‌آویو درگیر یک جنگ دریایی «در سایه» هستند که طی آن هر دو طرف، دیگری را مقصر بروز انفجار در شناورها می‌دانند. این وضعیت بیانگر گشوده شدن جبهه‌ای جدید در درگیری‌های فیمابین است که پیشتر در زمین و هوا با ادعای جاسوسی و حملات سایبری انجام شده بود.

کشتی باری ایرانی موسوم به «ساویز» که گفته می‌شود به مثابه یک پایگاه شناور برای نیروهای شبه‌نظامی سپاه پاسداران در سواحل یمن عمل می‌کند، سه‌شنبه گذشته هدف انفجار مین دریایی قرار گرفت.

در ماه‌های اخیر، دست‌کم دو کشتی باری متعلق به اسرائیل طی حملات منسوب به ایران آسیب دیدند که یکی در خلیج عمان و دیگری مسیر هند در حال ناوبری بود.

این درحالی است که تاسیسات هسته‌ای نطنز، یکشنبه گذشته هدف «حمله‌ای مشکوک» قرار گرفت.

گفتنی است این باور وجود دارد که اسرائیل، عامل انفجار یکشنبه در سایت نطنز بوده باشد، هرچند که اسرائیل تاکنون مسئولیت این عملیات را برعهده نگرفته است. به گفته مسئولان ایرانی، آسیب‌های عمده‌ای به سانتریفیوژهای پیشرفته موجود در این سایت وارد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size