نامه سناتورهای دموکرات آمریکا به بایدن برای بازگشت به برجام

سناتورهای هر دو حزب، در مورد لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای اتفاق نظر دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

27 سناتور دموکرات‌ کنگره آمریکا در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا، از وی خواستند که گام به گام به توافق اتمی ایران و احیای برجام بازگردد. آنها در این نامه تاکید کردند که سیاست‌های فشار حداکثری ترامپ نتیجه مطلوبی نداشته و حتی ایران را به دست‌یابی به سلاح اتمی نیز نزدیکتر کرده است.

این نامه که روز گذشته 13 آوریل، به ابتکار سناتور کریس مورفی و تیم کین منتشر شده، از گفت‌وگوی غیرمستقیم ایالات متحده با نمایندگان ایران که هفته گذشته در وین آغاز شده و قرار است در روزهای آینده ادامه یابد، استقبال شده است.

پس از روی کار آمدن جو بایدن، تلاشهای دو طرف ایرانی و آمریکایی برای احیای برجام افزایش یافته، اما هر دو طرف شرط‌ اصلی بازگشت به مذاکرات را به انجام پیش شرط‌هایی مبنی بر رفع تحریم‌ها از طرف آمریکا و اجرای کامل تعهدات از سوی ایران منوط کرده‌اند.

نامه سناتورهای دموکرات کنگره، پاسخی به درخواست 43 سناتور جمهوری‌خواه است که در تاریخ 6 آوریل از بایدن خواستند به برجام باز نگردد و برای توافق با ایران و جلوگیری این کشور از دستیابی به سلاح اتمی، راهکارهای دیگری در نظر بگیرد.

سناتورهای هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه، با وجود نقطه‌نظرهای مخالف در برخورد با رژیم ایران، در مورد لزوم جلوگیری از دستیابی این رژیم به سلاح هسته‌ای اتفاق نظر دارند.

از سوی دیگر و بنابر گزارش‌های رسیده، پس از اتفاقات رخ‌ داده در نیروگاه اتمی نطنز و همزمان که تلاش‌ها برای احیای برجام و توافق اتمی به مراحل حساسی رسیده، حسن روحانی، رئیس‌ جمهوری ایران با متهم کردن اسرائیل در انفجار نطنز گفت «غنی‌سازی 60% می‌شود، پاسخ خباثت جنایت‌ کاران نظنز است».

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نیز اعلام کرد که غنی‌سازی 60 درصدی بر اساس مصوبه آذر ماه سال گذشته مجلس شورای اسلامی انجام می‌گیرد.

به گزارش «ایسنا»، صالحی گفته است که تولید اورانیوم تا غنای 60 درصد بر اساس قانون اقدام راهبردی مجلس برای رفع تحریم‌هاست. او این اقدام ایران را در راستای توافقنامه برجام دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size