محسن رضایی: کشور دچار یک آلودگی امنیتی گسترده شده است

دبیر تشخیص مصلحت نظام به سرقت اسناد حساس هسته‌ای توسط اسرائیل تاييد كرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، حادثه نطنز را رخدادی حیثیتی برای ایران دانست و تاکید کرد کشور دچار آلودگی امنیتی شده و این آلودگی طی سال اخیر شدت پیدا کرده است.

محسن رضایی، چهارشنبه 14 آوریل 2021 در گفت‌و گو با خبرگزاری «مهر»، در ارتباط با انفجار سایت هسته‌ای نطنز در یکشنبه گذشته و افزایش بسآمد این‌گونه رخنه‌ها در ساختار برنامه هسته‌ای ایران گفت: «کشور به طور گسترده یک آلودگی امنیتی پیدا کرده است و نمونه آن این است که کمتر از یک سال، سه رویداد امنیتی اتفاق افتاده است؛ دو انفجار و یک ترور.»

رضایی در ادامه افزود: «قبل از این، از اسناد به کلی سری هسته‌ای ما سرقت شده است و قبل از آن چند ریز پرنده مشکوک آمدند و کارهایی انجام دادند. پس معلوم است آلودگی امنیتی پیدا کرده‌ایم و سالم‌سازی امنیتی باید یکی از برنامه‌های مهم دولت آینده باشد که آن را در تمام رده‌ها، وزارتخانه‌ها و جاهای حساس انجام دهد و این موارد مشکوکی که وجود دارد و منابع نفوذی احتمالی را پاکسازی کند.»

او در خصوص نحوه مقابله با این گونه حفره‌های امنیتی در دستگاه‌های امنیتی ایران گفت: «معمولا در دنیا هم چنین قاعده‌ای وجود دارد که هر 10 سال، 20 سال کل سیستم را پاکسازی امنیتی می‌کنند و نوعی سالم‌سازی امنیتی را به وجود می‌آورند. ما مدت‌ها است که این کار را نکرده‌ایم و شاید 30 سال گذشته است و این سالم‌سازی امنیتی به وجود نیامده است.»

از نظر رضایی این حفره‌های امنیتی از 10 سال قبل به این طرف تشدید شده است.

او در بخش دیگری از مصاحبه با خبرگزاری «مهر» در پاسخ به این پرسش که انفجار در سایت نطنز تا چه اندازه در مذاکرات و رفع تحریم در وین تاثیر خواهد

گذاشت، گفت: «حادثه نطنز حادثه بسیار بدی بود؛ زیرا همزمان با اقدامات افتخارآمیز هسته‌ای ما صورت گرفت و لذا از نظر حیثیتی رخداد بدی بود. فکر می‌کنم بعد از اینکه ایران در مذاکرات هسته‌ای مقاومت کرد اینها این کار را انجام دادند تا بلکه مقاومت ما را در دیپلماسی بشکنند. بنابراین می‌تواند بی‌ارتباط نباشد.»

این در حالی است که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران با متهم کردن اسرائیل در انفجار نطنز گفت: «‏غنی‌سازی 60% می‌شود، پاسخ خباثت جنایت‌کاران نظنز است.»

روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت افزود: «ما می‌دانیم شما چه کار می‌کنید شما می‌خواهید دست ما در مذاکرات خالی شود در حالی که ما با دست پر تر به مذاکرات می‌آییم ما نمی‌گذاریم که دست ما خالی باشد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید