روحانی: غنی‌سازی 60% پاسخی به حمله اسرائیل به نطنز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران با متهم کردن اسرائیل در انفجار نطنز گفت «‏ غنی سازی 60% می شود، پاسخ خباثت جنایت کاران نظنز است».

به گزارش خبرگزاری «ایرنا» روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت گفت: این که امروز ما اعلام کردیم IR6 را در نطنز فعال خواهیم کرد یا غنی‌سازی را به 60 درصد خواهیم رساند، این پاسخ خباثت‌های شما است.

روحانی افزود: ما می‌دانیم شما چه کار می‌کنید شما می‌خواهید دست ما در مذاکرات خالی شود در حالی که ما با دست پرتر به مذاکرات می‌آییم ما نمی‌گذاریم که دست ما خالی باشد.

هم‌زمان با انتشار خبرهایی از به بن‌بست رسیدن مذاکرات بین ایران و کمسیون مشترک برجام در وین ، تهران شامگاه سه‌شنبه در یک تنش‌افزایی جدید از آغاز غنی‌سازی اورانیوم 60 درصد خبر داد.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران و مذاکره‌کننده هسته‌ای ارشد ایران روز سه‌شنبه 13 آوریل 2021 در نامه‌ای به مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد که ایران غنی‌سازی 60 درصدی را آغاز می‌کند.

در همین حال ، کاظم غریب‌آبادی ، سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان های بین المللی در وین، روز گفت: برابر نامه و اطلاعات طراحی که در بعدازظهر روز سه شنبه تحویل آژانس بین المللی انرژی اتمی شد، غنی سازی 60 درصدی در دو زنجیره از سانتریفیوژهای جدید IR4 و IR6 در نطنز انجام می شود.

به گزارش ایسنا، کاظم غریب آبادی همچنین افزود که فرایند فنی از روز سه شنبه آغاز شده و پیش بینی می شود هفته بعد اورانیوم با غنای 60 درصد برداشت شود.

او گفت: این اقدام که در واکنش به خرابکاری اخیر در نطنز صورت می گیرد، آثار قابل توجهی نیز در ارتقای کیفیت و کمیت رادیوداروهای تولیدی سازمان انرژی اتمی دارد.

ایران همچنین اعلام کرده که به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده كه نصب 1000 سانتریفیوژ پیشرفته را در تأسیسات هسته‌ای نطنز آغاز كرده است.

سانتریفیوژ IR9
سانتریفیوژ IR9

انتقاد از رقبا

روحانی با انتقاد از جناح رقیب درباره نیت آنها برای به دعویق انداختن مذاکره به دوره پس از انتخابات ریاست جمهوری پیش رو در ایران گفت: برخی‌ها می‌گویند دست ظالم باید قطع شود منتها کی، می‌گویند خوب نیست و در اردیبهشت و خرداد کراهت دارد. بگذارید به تیر برسیم آن‌وقت خوب است. دست ظالم را باید فورا قطع کرد تیر و مرداد ندارد.

پیچیدگی‌ مذاکرات

روحانی با اشاره به مساله پیچیدگی مذاکرات گفت: از مذاکره وین نترسید. بعضی‌ها از مذاکره وین می‌ترسند. آنقدر هم که شما نگران هستید که زود این مذاکره به نتیجه برسد و تحریم فوری برداشته شود که در انتخابات مشکل پیدا نشود. مذاکره این گونه که نیست پیچیدگی‌های خود را دارد لذا اینقدر نگران نباشید.

با این حال ، کاخ سفید، شامگاه سه شنبه، 13 آوریل اعلام کرد، اقدام ایران برای آغاز غنی سازی 60 درصدی اورانیوم «نگران کننده» و «تحریک آمیز» است.
کاخ سفید اما در عین حال بر تعهد واشینگتن برای ادامه مذاکرات تاکید کرده و در بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده اقدام ایران در مورد افزایش 60٪ غنی سازی اورانیوم را جدی می‌گیرد.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده نیز شامگاه سه شنبه ، با دیگر بر تعهد قاطع آمریکا به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و دفاع از امنیت اسرائیل تأکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید