خامنه‌‌ا‌ى: مذاکرات فرسايشى نشود؛ پیشنهادات آمریکایی‌ها «تحقیرآمیز» است

خامنه‌ای: اروپایی‌ها از آمریکا تبعیت می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه 14 آوریل 2021 در یک سخنرانی به مناسب آغاز ماه رمضان، درباره سیاست تهران در قبال تحریم‌ها و برجام، با تکرار بی اعتمادی به آمریکایی‌ها و متهم کردن اروپایی‌ها به تبعیت از واشینگتن گفت: مذاکرات فرسایشی نشود.

خامنه‌ای در سخنرانی خود که از تلوزیون دولتی ایران پخش شد، انجام مذاکرات هسته‌ای را «تشخیص مسئولان» کشور اعلام کرد و گفت: «سیاست کشور را ما اعلام کردیم و به مسئولان هم از نزدیک و هم با نوشته و هم در سخنرانی عمومی گفتیم. خب حالا تشخیص مسئولان این است که مذاکره کنیم و همین سیاست را اعمال کنیم».

Advertisement

او در ادامه گفت: ما در این زمینه بحثی نداریم منتها باید مراقبت شود که مذاکره فرسایشی نشود. نباید جوری باشد که طرفها بخواهند این مذاکره را کش بدهند چرا که این مسئله برای کشور ضرر دارد.»

این اظهارات خامنه‌ای می‌تواند به معنای رفع مسئولیت از روند مذاکراتی باشد که چارچوب‌های اصلی آن را خود او برای تیم ‌مذاکره‌کننده ایران مشخص می‌کند.

او پیشنهادات طرف آمریکایی را «متکبرانه و تحقیرآمیز» خواند و گفت: «ینکه آمریکایی ها مدام اسم مذاکره را می آورند اینجوری نیست که آمریکا بخواهد مذاکره کند تا یک حرف حق را قبول کند بلکه می خواهد مذاکره کند تا یک حرف باطل را تعبیر کند.»

خامنه‌ای مدعی شد گزارش‌هایی از جلسات خصوصی طرف‌های اروپایی دریافت کرده که در آنها « اقرار می کنند که حق با ایران است ولی در مقام اجرا هیچ استقلالی از خود ندارند.»

سخنان رهبر جمهوری اسلامی ساعاتی پس از بیانیه مشترک وزرای امور خارجه تروئیکای اروپا بیان شده است.

موضع‌ مشترک تروئیکای اروپا نسبت به آغاز غنی سازس 60 درصدی او رانیوم ایران

سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای، ضمن ابراز نگرانی شدید از آغاز غنی سازی 60 درصدی اورانیوم در ایران، رویکرد تهران را یک تحول جدی است چون تولید اورانیوم با غلظت بالا، گامی مهم در راستای تولید سلاح هسته‌ای به شمار می‌آید در حالی که ایران هیچ نیاز غیرنظامی قابل توجیهی برای غنی سازی در این سطح ندارد.

تروئیکای اروپا دراین بیانیه مطرح کرد: «ما همچنین درباره اخبار حاکی از این که ایران در صدد نصب 1000 سانتریفیوژ دیگر در تاسیسات نطنز است که موجب افزایش چشمگیر ظرفیت غنی سازی ایران خواهد شد، ابراز نگرانی می‌کنیم.»

این کشورها در بیانیه خود اقدام رژیم ایران در اعلام این اخبار را «خطرناک» خوانده و تاکید کردند «در تضاد با روح سازنده و حسن‌نیت مذاکرات فعلی»‌ در وین است.

در بخش پایانی بیانیه بریتانیا، فرانسه و آلمان آمده است: «با در نظر گرفتن تحولات اخیر، ما هرگونه اقدامات تنش‌زا از جانب هر یک از بازیگران را مردود دانسته و از ایران می خواهیم روند دیپلماتیک را پیچیده‌تر نسازد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید