تصویری؛ برای اولین‌بار دو زن افغان بلندترین قله «کوه بابا» را فتح کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

دفتر مطبوعاتی ولایت بامیان افغانستان چهارشنبه 14 آوریل 201، با انتشار اعلامیه‌ای نوشت، دو زن افغان برای اولین‌بار بلندترین قله «کوه بابا» به نام «شاه فولادی» که بلندترین قله این ولایت است، را فتح کردند.

در این اعلامیه آمده، «تمنا جهان» و «نازیمه خیرزاد»، دو کوهنورد افغان روز یکشنبه 11 آوریل 2021، برای اولین‌بار، بلندترین قله «کوه بابا» را که 5 هزار و 140 متر ارتفاع دارد، فتح کردند.

زنان کوهنورد افغان

این دو کوهنورد از یک سال پیش با تیم کوهنوردی «پیک» تمرینات خود را آغاز کردند، در سال‌های گذشته نیز به منظور فتح قله «شاه فولادی» دوبار صعود ناموفق داشتند. 6 مرد کوهنورد از ولایت‌های غزنی، بدخشان، کابل و بامیان افغانستان این دو زن کوهنورد را همراهی کردند.

عتیق‌الله عتیق، معاون والی بامیان در دیدار با این دو زن کوهنورد افغان گفت که طبیعت و کوه‌های زیبای این ولایت مکان مناسب برای کوهنوردان داخلی و خارجی است و اداره محلی بامیان آماده همکاری با کوهنوردان است.

زنان کوهنورد افغان

«کوه بابا» یکی از کوه‌های مرتفع افغانستان در ولایت بامیان در مرکز این ولایت واقع است که «شاه فولادی» نام بلندترین قله در ارتفاعات این کوه است.

گفتنی است که حنیفه یوسفی، اولین کوهنورد زن افغان نیز در سال 2019، بلندترین قله «نوشاخ» افغانستان را فتح کرد. قله «نوشاخ» در ارتفاعات کوه‌های هندوکش در ولایت بدخشان افغانستان واقع است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید