برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در مکان‌های بسته چه باید کرد؟

حتی اگر واکسن زده‌اید، هنگام رفتن به رستوران‌ باید مراقب باشید!

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

به گزارش «سی‌ان‌ان»، مرکز «کنترل و پیشگیری از بیماری‌های همه‌گیر» در آمریکا در گزارشی تاکید کرد، در زمان شیوع بیماری‌های همه‌گیر، افراد برای جلوگیری از ابتلا به بیماری، ضروری است که از خوردن و آشامیدن در مکان‌های عمومی بسته دوری کنند.

طبق این گزارش، یکی از دلایل شیوع بیماری همه‌گیری حضور در تجمعات و عدم رعایت مقررات پیشگیری مانند زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی توسط افراد است.

«آدا استوارت» پزشک خانواده در سازمان بهداشت تعاونی کلمبیا، کارولینای جنوبی و رئیس آکادمی آمریکایی پزشکان و خانواده، می‌گوید مردم در مناطق پر جمعیت باید بسیار مواظب باشند چرا که در این مناطق به دلیل فضای کم، امکان رعایت فاصله اجتماعی وجود ندارد. همچنین در چنین مکان‌هایی به دلیل بلند صحبت کردن افراد، احتمال گسترش بیماری از طریق تنفس و گفت‌وگو افزایش می‌یابد.

در مکان‌های شلوغ ممکن است قطرات خارج شده از دستگاه تنفسی فرد آلوده به ویروس کرونا به وسیله هوا به شعاع بیش از 6 فوت گسترش یابد. علاوە بر این، سیستم تهویه رستوران که نقش برگرداندن هوای داخل سالن و توزیع مجدد آن را ایفا می‌کند نیز می‌تواند به نوبه خود در گسترش ویروس موثر باشد.

واکسن نمی‌تواند جلوی خطر را بگیرد

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در آمریکا تأکید کردەاند که برای مقابله با خطرات ابتلا به بیماری همه‎گیر، دستورالعمل‌های لازم در رستوران‌ها و دیگر فضاهای بسته باید برای افراد واکسینه شده و افرادی که واکسینه نشده‌اند، یکسان باشند. بنابرين اگر به اقدامات احتیاطی لازم برای پیشگیری از ابتلا به کرونا توجه نکنید، واکسیناسیون به خودی خود تفاوتی ایجاد نخواهد کرد.

واکسن کرونا
واکسن کرونا

بر اساس این گزارش اگر کسی واکسیناسیون کامل انجام داده باشد و بعد به کرونا مبتلا شود، بعید است که علائم کرونا در او ظاهر شود اما این شخص به دلیل عدم ظهور نشانه‌های کرونا، ممکن است افراد دیگری را در معرض این بیماری قرار دهد.

این مراکز توصیه کرده‌اند که اگر کسی می‌خواهد خارج از منزل غذا بخورد، ابتدا باید بررسی کند که رستوران مورد نظر به اقدامات پیشگیرانه توصیه شده توسط «سازمان‌های بهداشتی و کنترل بیماری» پایبند بوده است یا خیر.

رستوران‌ها بایستی دارای فضای نشیمن جداگانه‌ای در فضای باز باشند و باید اطمینان حاصل کرد افراد حاضر در آن رستوران مقررات پیشگیری، خصوصا زدن ماسک را رعایت کردەاند.

تميز كردن ميز با مواد ضد عفونى كننده
تميز كردن ميز با مواد ضد عفونى كننده

این گزارش که در قالب یک تحقیق منتشر شده است، همچنین توصیه می‌کند مدت زمانی که در رستوران می‌گذرانید باید محدود باشد، زیرا هرچه مدت اقامت شما در آن مکان بیشتر باشد، خطر ابتلا افزایش می‌یابد.

یک متخصص بیماری‌های عفونی چند راهکار برای کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا در رستوران‌ها ارائه داده است، از جمله کاهش مدت زمانی که شما پیش از سفارش غذای خود در رستوران سپری می‌کنید.

این متخصص همچنین توصیه کرده که هنگام سرفه یا عطسه باید به پروتکل‎های لازم عمل کنیم و دست‌ها را به طور مکرر با صابون بشوییم .

گفتنی است، آخرین آماری که خبرگزاری «رویترز» درباره بیماری کرونا منتشر کرده، نشان می‌دهد که بیش از 135.75 میلیون نفر در سراسر جهان به این ویروس مبتلا شده‌اند و تعداد 3 میلیون و 71،622 نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید