ادامه اعتراضات گسترده مستمری‌بگیران در ایران

معترضان خواستار همسان‌سازی حقوق و افزایش مستمری خود در سال جاری هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در ایران، امروز چهارشنبه 25 فروردین 1400، در برابر ادارات کل تامین اجتماعی نسبت به فیش‌های حقوقی و بی‌توجهی به شرایط معیشتی تجمعات اعتراض‌آمیز گسترده‌ای برگزار کردند.

این بازنشستگان با بیان اینکه هیچ‌یک از وعده‌های دولت عملی نشده است از دستمزدهای پایین‌تر از خط فقر خود انتقاد کرده و خواستار نزدیک شدن مستمری‌هایشان به خط فقر شدند.

معترضان همچنین ابتدا خواستار متناسب‌سازی کامل حقوق خود و همسان‌سازی با دیگر بازنشستگان دستگاه‌های دولتی شده و سپس خواهان افزایش مستمری در سال 1400 هستند.

ابطال ماده 69، اجرای ماده 96

در همین زمینه مهمترین خواسته بازنشستگان ابطال ماده 69 قانون استخدامی تامین اجتماعی است،‌ قانونی درون سازمانی که بازنشستگان را به دو گروه همکار و غیرهمکار تقسیم می‌کند. بنابر ضوابط موجود در این ماده فرمول محاسبه افزایش حقوق افراد غیرهمکار سازمان تامین اجتماعی با بازنشستگان همکار تفاوت دارد. این آیین‌نامه سبب تبعیض در پرداخت‌ها بین بازنشستگان همکار و غیر همکار سازمان شده است در حالی که در عضویت افراد در صندوق تامین اجتماعی هیچ تفاوتی وجود ندارد.

همچنین بازنشستگان خواستار اجرای فوری ماده 96 قانون تامین اجتماعی هستند. بنابر این ماده سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی را با توجه به افزایش‌ هزینه زندگی با تصویب هیات وزیران به همان نسبت افزایش دهد.

گفتنی است که اکثر شهرهای ایران در ماه‌های اخیر شاهد اعتراضات گسترده و پیوسته بازنشستگان بوده که اغلب نسبت به معوقه پرداخت «حقوق و مستحقات» و زیر خط فقر بودن حقوق خود اعتراض داشتند.

طبق آمارهای رسمی، خط فقر در ایران در سال 99 حدود 9 میلیون تومان برآورد شده، در حالی که حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی برای سال 1400 در حدود 3,5 میلیون تومان تعیین شد.

افزون بر آن سواستفاده از صندوق‌های بازنشستگی باعث ورشکستگی این صندوق‌ها و بدهی نجومی دولت به آنها شده است.

این سواستفاده از صندوق‌های مذکور تا جایی پیش رفت که حتی پرداخت بدهی 2 میلیون یورویی «ویلموتس»، مربی سابق تیم ملی فوتبال ایران توسط شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) پرداخت شد.

پیشتر نیز علی بابایی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس ایران در جمع بازنشستگان معترض در مقابل مجلس از تصویب مبلغ 90 هزار میلیارد تومان جهت همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داده بود اما در نهایت مجلس مبلغ هزار میلیارد تومان از بودجه مذکور کم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید