احتمال خروج نیروهای ناتو از افغانستان در ماه سپتامبر

پارلمان افغانستان اعلام کرد، با خروج نیروهای خارجی احتمال جنگ داخلی در این کشور وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یک مقام آلمانی، چهارشنبه 14 آوریل، اعلام کرد که خروج نیروهای ناتو از افغانستان احتمالاً در ماه سپتامبر امسال صورت خواهد گرفت.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، آنگرت کرامپ کارنباوئر، وزیر دفاع آلمان، در مورد خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان گفت: «ما همیشه گفته‌ایم: ما باهم می‌رویم و با هم بیرون می‌شویم.»

در همین حال، روزنامه «تایمز» نیز گزارش داده که بریتانیا قصد دارد تقریبا همه نیروهای خود را از افغانستان خارج کند. بریتانیا 750 سرباز در افغانستان دارد.

از سوی دیگر، روزنامه «واشینگتن پست» به نقل از منابع آگاه گزارش داد که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا تصمیم گرفته که تمام نیروهای کشورش را تا تاریخ 11 سپتامبر 2021 از افغانستان خارج کند.

براساس گزارش‌ها، آمریکا در حال حاضر 2500 سرباز در افغانستان دارد که در کنار هشت هزار سرباز ناتو در بخش‌های آموزش و مشاوره به نیروهای امنیتی افغان فعالیت دارند.

آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020، در دوحه قطر، توافق‌نامه صلح امضا کردند که براساس آن، آمریکا باید نیروهایش را تا اول مه 2021 از افغانستان خارج کند.

اما جو بایدن به تاریخ 25 مارس 2021، در یک نشست خبری گفته بود، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در اول مه امسال، بسیار دشوار است و این کار بنا بر دلایل فنی امکان‌پذیر نیست.

با خروج نیروهای خارجی احتمال جنگ داخلی وجود دارد

پارلمان افغانستان چهارشنبه 14 آوریل 2021، اعلام کرد، با خروج نیروهای خارجی احتمال جنگ داخلی در این کشور وجود دارد.

به گزارش شبکه «طلوع نیوز»، میررحمان رحمانی، رییس مجلس نمایندگان(پارلمان) افغانستان گفت: «خروج نیروهای خارجی از افغانستان خواست دیرینۀ مردم افغانستان است، اما با درنظرداشت وضعیت امنیتی کشور، شرایط خروج این نیروها تا هنوز فراهم نشده‌است. خروج نیروهای خارجی در شرایط کنونی می‌تواند منجر به بدتر شدن اوضاع و جنگ داخلی شود.»

اما وحید عمر، مشاور رئیس جمهوری افغانستان در امور روابط عمومی و استراتژیک اعلام کرد، کابل به تصمیم آمریکا مبنی به خروج سربازان شان از این کشور احترام دارد.

عمر در توییتی نوشت، دولت‌های آمریکا و افغانستان در گذشته در مورد خروج نیروهای آمریکایی از این کشور بحث کردند و انتظار می‌رود که جو بایدن جزئیات برنامه جدید خود را در مورد خروج سربازانش با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به اشتراک بگذارد.

او تاکید کرد، نیروهای امنیتی افغان طی دو سال گذشته با «روحیه عالی» از مردم خود دفاع کردند و اکنون نزدیک به 98 درصد عملیات‌های نظامی را «مستقلانه» انجام می‌دهند.

با خروج از افغانستان احتمال تسلط طالبان وجود دارد

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در ماه مارس امسال به دولت جو بایدن، هشدار دادند که اگر نیروهای آمریکایی پیش از توافق صلح و تقسیم قدرت میان حکومت افغانستان و گروه طالبان از این کشور خارج شوند، احتمال دارد که طالبان طی دو تا سه سال بخش‌های بیشتر از این کشور را تحت کنترل خود در آورند.

براساس گزارش روزنامه «نیویورک تایمز»، مقام‌های آمریکایی گفته‌اند که اگر طالبان به بخش‌های بیشتری از افغانستان مسلط شوند، زمینه دوباره بازسازی شبکه القاعده در این کشور فراهم خواهد شد. اما برخی مقام‌های آمریکایی می‌گویند، سربازان ایالات متحده باید بیش از زمان تعیین شده در افغانستان باقی بمانند.

این در حالیست که کارشناسان مسایل نظامی همواره گفته اند که جنگ افغانستان راه حل نظامی ندارد و باید از راه گفت‌وگو حل شود.

آمریکا حدود 20 سال پیش به هدف مبارزه با «تروریزم» وارد افغانستان شد که جنگ این کشور یکی از طولانی‌ترین جنگ برای آمریکا به شمار می‌رود. حالا دولت آمریکا تصمیم دارد تمام سربازان‌اش را در آستانه بیستمین سالروز حملات یازدهم سپتامبر 2001 از افغانستان خارج کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید