یک کشتی اسرائیلی در دریای عرب مورد حمله قرار گرفت

ایران در واکنش به انفجار نطنز تهدید به انتقام‌گیری کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» روز سه‌شنبه اعلام کرد کشتی «هایپریون ‌رای» که یک کشتی تجاری متعلق به اسرائیل است شامگاه سه‌شنبه ، در دریای عرب مورد حمله قرار گرفت.

شبکه 12 تلویزیون اسرائیل به نقل از مقاماتی که اسامی آنها ذکر نشده ، ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرد. این حمله دو روز پس از انفجار تاسیسات هسته‌ای نطنز و تهدید ایران به انتقام‌گیری از اسرائیل، صورت گرفته است.

منابع امنیتی اسرائیل اعلام کردند انتظار واکنش ایران را داشتند اما هدف قرار دادن کشتی اسرائیلی، یک واکنش محدود بود.

شبکه 12 اسرائیل هم در گزارش خود در این‌باره اعلام کرد که این حمله هیچ خسارت جانی در پی نداشت.
خبرنگار «العربیه» گزارش داد که خسارات اندکی به کشتی اسرائیل در دریای عرب که با پرچم باهاما در حرکت بود، وارد شد.

بنا به این گزارش ، این کشتی هم متعلق به همان شرکتی است که یک کشتی‌اش چندی پیش از سوی ایران مورد حمله قرار گرفت.

این کشتی ویژه حمل خودرو بود و علیرغم اصابت موشک به آن، به مسیر خود ادامه داد.

آماده‌باش در اسرائيل

در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان تهران و تل‌آویو، اسرائیل به حالت آماده‌باش کامل در آمد. مراکز امنیتی اسرائیل می‌گویند که حمله به کشتی در دریای عرب، گام اول حملات ایران است. نیروی دریایی ارتش اسرائیل و زیردریایی‌های این کشور هم در حالت آماده‌باش قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار العربیه، اسرائیل نگران است ایران از خاک سوریه یا از روی کشتی اقدام به موشک‌پراکنی و ارسال پهپاد بمب‌گذاری‌شده کند.

جنگ کشتی‌ها

گفتنی است در 6 آوریل 2021 یک کشتی ایرانی وابسته به سپاه پاسداران به نام «ساویز» در دریای سرخ و در نزدیکی سواحل اریتره مورد حمله قرار گرفت.

منابع آگاه گفتند که کماندوهای اسرائیلی یک بمب مغناطیسی چسبنده به بدنه این کشتی چسباندند. این حمله باعث غرق شدن کشتی نشد اما خسارت زیادی به آن وارد کرد.
در ماه‌های گذشته ایران و اسرائیل بارها کشتی‌های همدیگر را مورد هدف قرار دادند و تنش میان این دو کشور شکل جنگ دریایی به خود گرفته است. در ماه مارس هم یک کشتی باری ایرانی به نام شهرکرد در دریای مدیترانه مورد حمله قرار گرفت.

کشتی «شهرکرد» که در نزدیکی سواحل لاذقیه در آب‌های بین‌المللی در دریای مدیترانه مورد هدف قرار گرفت، یکی از 12 کشتی است که به گزارش روزنامه وال‌ستریت ژورنال، در 3 سال گذشته از سوی اسرائیل مورد حمله قرار گرفته‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید