کاندیداتوری حسن خمینی با توصیه خامنه‌ای منتفی شد

مهندسی فضای انتخابات برای حضور کاندیداهای مورد نظر خامنه‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

یاسر خمینی از نوه‌های آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی، می‌گوید برادرش حسن خمینی، که قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 را داشت با مخالفت علی‌ خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، کاندیدا نمی‌شود.
پایگاه خبری «جماران» وابسته به حسن خمینی از قول یاسر خمینی نوشته است: «علی خامنه‌ای در دیداری که میان حسن خمینی و او رخ داده، کاندیداتوری خمینی در انتخابات پیش رو ریاست جمهوری را به صلاح ندانسته و از او خواسته تا درشرایط فعلی به این عرصه ورود نکند.»

یاسر خمینی در ادامه گفته با توجه به این توصیه، طبیعی است که تصمیم حسن خمینی روشن است و اخوی یقینا تصمیمی برای کاندیداتوری ندارند.

دخالت خامنه‌ای در مساله انتخابات

دخالت علی خامنه‌ای در انتخابات‌ سالیان اخیر، بسیار مورد توجه فعالین سیاسی بوده و او پیشتر همزمان با آغاز تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 گفته بود: «نظرش به نظر محمود احمدی نژاد نزدیک تر است.»

اظهار نظری که بعدها به یکی از نشانه‌های دستکاری در نتیجه انتخابات به نفع گزینه مورد نظر خامنه‌ای تلقی شد و با شکل‌گیری «جنبش سبز»، اعتراضات به آنچه تقلب در نتیجه انتخابات دانسته شد، ادامه یافت و در جریان اعتراضات هزاران نفر ازشهروندان دستگیر و شکنجه و ده‌ها تن توسط نیروهای امنیتی کشته شدند.

اشاره خامنه‌ای بر «دولت جوان انقلابی» در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری، که برای بار دوم طی یک سال اخیر تاکید کرد که «علاج مشکلات کشور، دولت جوان حزب‌اللهی و جوان مؤمن است» از دیگر شواهد دخالت، مهندسی و جهت‌دهی رهبر نظام ایران در این زمینه است.

پیام خامنه‌ای در این بحبوحه و پس از اظهار انتقادات بی‌شمار و هشدارهای پی درپی چهره‌های شاخص حامی دولت و اصلاح‌طلبان و حتی بعضی از اصولگرایان نشان از این دارد که خامنه‌ای تصمیم دارد برای عبور از چالش‌های پیش رو، ارکان اصلی کشور را یکدست کرده و در اختیار سپاه پاسداران قرار دهد.

ایراد شورای نگهبان به قانون انتخابات

پس از آنکه عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران، در توئیتر خود نوشت: «طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری به دلیل باقی ماندن برخی ایرادات مطرح شده از سوی هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام،مغایر بند 2 اصل 110 شناخته شد و مراتب به مجلس محترم اعلام شد»، محمد حسن آصفری، نماینده اراک در مجلس ایران از ارائه قانون انتخابات ریاست جمهوری به صحن مجلس برای رفع ایرادات شورای نگهبان خبر داد.
بند 2 اصل 110 قانون اساسی ایران به وظایف و اختیارات رهبر جمهوری اسلامی اشاره دارد و نظارت بر حسن اجرای سیاست های کلی نظام را تصریح کرده است.
در طرحی که نمایندگان مجلس ایران آن را دنبال می کنند، داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری باید سن 40 تا 70 سال، میزان تحصیلات کارشناسی ارشد و سوابق کاری مشخصی را برای کاندیداتوری داشته باشند.
همچنین به گفته علی حدادی سخنگوی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس ایران، در قانون جدید داوطلبان نباید تابعیت، اقامت یا مجوز کارت سبز (گرین کارت) کشورهای دیگر در گذشته و حال را داشته باشند.
هرچند که کدخدایی گفته این طرح در چند جلسه شورای نگهبان بررسی شده و ایراداتی به آن وارد شده است و بعید است به انتخابات پیش رو برسد، اما محمد حسن آصفری، با اشاره به تلاش برای رفع ایرادات این قانون در جلسه ی سه شنبه این هفتهمجلس گفته «تلاش داریم با رفع نواقص، قانون نهایی را برای این دوره از انتخابات اعمال کنیم.»

مهندسی فضای انتخابات برای حضور کاندیداهای مورد نظر خامنه‌ای

کاهش سن نامزدهای ریاست جمهوری، رفع ممنوعیت نامزدی نظامیان در قانون اخیر انتخابات ریاست جمهوری که به تایید شورای نگهبان هم رسید، و دیگر طرح‌های اصلاح شده در ماه‌های اخیر و از سویی مفهوم «رجل سیاسی» که بسیاری بر اساس آن رد صلاحیت می‌شدند را بلا موضوع کرده و از سویی دیگر فضای انتخاباتی را برای حضور کاندیدای مورد نظر خامنه‌ای در راستای ایده «دولت جوان انقلابی» مهیا می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید