چرا حوثی‌ها مدل و بازیگر زن یمنی را ربودند؟

انتصار الحمادی توسط حوثی‌های مورد حمایت ایران در شهر صنعا ربوده شده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

خبر ربوده شدن «انتصار الحمادی»، مدل یمنی توسط حوثی‌ها که «العربیه» بعد از ظهر روز یکشنبه منتشر کرد، طی 48 ساعت گذشته بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی یمن و جهان عرب داشته است. حمایت از این زن بازیگر و مدل که هیچ نوع موضع‌گیری سیاسی به نفع یا علیه حوثی‌ها نداشته، پرسش‌های زیادی را میان کاربران و هواداران او، به خصوص فعالان و مدافعان حقوق زنان در شبکه‌های اجتماعی به همراه داشت. اقدام حوثی‌ها به ربودن یک زن که هیچ آزار و اذیتی برای آنها نداشته است، نه تنها در میان شبکه‌های اجتماعی یمن و جهان عرب بلکه حتی میان ایرانیان و دیگر فعالان زن در کشورهای دیگر سئوالاتی را برانگیخت.

اغلب کاربران یمنی در توئیتر در پاسخ به این سئوال که چرا حوثی‌ها با این بازیگر و دیگر هنرمندان زن در یمن مخالفند، می‌گویند حوثی‌ها به دلیل ارتباط ایدئولوژیکی که با رژیم جمهوری اسلامی دارند، نگاه آنها به هنرمندان زن، واپسگرانه و روش آنها زن‌ستیزانه است، به همین دلیل آنها دشمن هنرمندی انتصار و مخالف برجسته شدن نقش او در جامعه و میان زنان یمنی است لذا چنین برخورد غیر انسانی با این زن بازیگر داشته‌اند.

صفحه زنان فمینست یمنی در توئیتر امروز نیز طی توئیتی نوشت: «گروه تروریستی حوثی همچنان به تروریسم علیه زنان یمنی ادامه می‌دهد ، انتصار الحمادی بازیگر و مدل لبا‌س‌های سیاه توسط گروه تروریستی حوثی ربوده و زندانی شد. این برخورد از سوی گروه‌ افراطی حوثی، اقدامی زن ستیزانه محسوب می‌شود».
تاکنون محل نگهداری انتصار مشخص نیست.این گروه توئیت خود را با هشتگ آزادی برای انتصار الحمادی پایان دادند.

انتصار الحمادی، هنرپیشه و مدل یمنی توسط حوثی‌های مورد حمایت ایران در شهر صنعا ربوده شده و در محل نامعلومی نگهداری می‌شود.

دلیل دشمنی حوثی‌ها با انتصار هنرمند بودن اوست

سایت «نیوز یمن»، نوشت انتصار الحمادی به همراه دو همکارش یسری و ابتسام توسط حوثی‌ها ربوده شدند. چهارمین هنرمند و فعال زن یمنی به نام سارا ساری نیز تحت تعقیب شبه‌نظامیان حوثی است.

انتصار الحمادى

این سایت نیز به‌مانند «یمنی فمینیست وویس»، تاکید کرد که تنها دلیل ربودن و زندانی کردن انتصار بازیگر و مدل یمنی توسط گروه تروریستی حوثی، هنرمندی و کار بازیگری اوست که حوثی‌ها به دلیل اندیشه واپسگرایانه‌شان با این نوع کار به شدت مخالفند و آن را جرم تلقی می‌کنند. این سایت نیز نوشت هنوز محل بازداشت او مشخص نیست .

انتصار الحمادی کیست؟

به گفته رسانه‌های یمنی، انتصار الحمادی هنرمند و مدل در سال 2001، از پدری یمنی و مادری اتیوپیایی متولد شد و با بازیگری در سریال‌های «سد الغریب» و «غربة البن» به عنوان جوانترین بازیگر زن نقش ایفا کرد. انتصار در طی ماههای گذشته در شبکه‌های اجتماعی به صورت بسیار گسترده‌ای مطرح شده بود او دنبال‌کننده‌های زیادی بین زنان جوان یمنی در داخل و خارج داشت وعلی‌رغم اینکه همه عکس‌های او با حجاب سنتی گرفته شده بودند، حوثی‌ها نتوانستند فعالیت او را تحمل کنند.

خشونت و تجاوز علیه زنان توسط حوثی‌ها

وسام باسندوه، فعال و زن برجسته مدافع حقوق بشر یمنی در مصاحبه با «الحدث»، گفت: «آنچه برای انتصار اتفاق افتاده است یک عمل جنایتکارانه است و نشان می‎دهد که حوثی‌ها در برنامه منظم برای سرکوب زنان در یمن دارند آنها با این اقدامات زنان یمن را هدف قرار داده و قصد دارند تا اعتبار و برازندگی زنان یمن را به چالش بکشند .رویکرد این جماعت تروریست زن ستیزی است برنامه ریزی کرده‌اند».

او گفت این بازیگر تقریبا یک ماه پیش به همراه دو همکارش ربوده شد اما دو همکار او به دلیل ارتباط برخی از نزدیکان آنها با حوثی‌ها آزاد شدند اما انتصار همچنان در بازداشت مانده بود حوثی‌ها به خانواده آن گفته بودند که او را آزاد خواهند کرد اما خانواده پس از یک ماه سکوت روز یکشنبه، خبر را فاش کردند».

این فعال زن یمنی گفت حوثی‌ها بیش از 1800 زن یمنی را تنها به دلیل فعالیت هنری یا نوع پوشش به زندان انداختند. این گروه تروریستی هیچ سنخیتی با فرهنگ و ملت یمن ندارند و آنها دشمن فرهنگ و زنان یمن هستند. آنها ‌به دلیل افراطگرایی با هر نوع حضور یا ترقی زنان در مناطق تحت کنترل خود مخالفند».

او گفت، شبه‌نظامیان حوثی با اتهامات افراطی که بیانگر ایدئولوژی تروریستی آنها است، در دشمنی مدام با زنان یمنی هستند. آنها از زمان اشغال صنعا کافه‌ها، کلوپ‌های فرهنگی و رستوران‌های عمومی که زن و مرد در آنها حضور داشتند را بسته‌اند».

در همین راستا، سازمان‌های حقوق بشری سازمان ملل از ربودن، شکنجه و تجاوز به صدها زن یمنی توسط حوثی‌ها گزارش داده است.

حوثی‌ها، زنان فعال مدنی یا هنرمند را بازداشت و به آنها تهمت غیر اخلاقی می‌زنند و با شکنجه و فیلمبرداری از زنان بازداشت شده و با سیاه نمایی و بدنام کردن آنها سعی در سرکوب جنبش زنان و متوقف کردن فعالیت‌شان دارند.

این گروه، گروهی مسلح از زنان وابسته به خود به نام «زینبی‌ها» را برای سرکوب زنان روشن فکر و فعال بکار گرفته‎اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید