هشدار دانشمندان درباره افزایش حرکت یخچال‌های طبیعی

یخچال طبیعی مولدرو در آلاسکا، به سرعت در حال حرکت است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بر اساس گزارش پارک ملی و منطقه حفاظت‌شده «دنالی»، واقع در آمریکا، یخچال‌های طبیعی در حال جابه‌جایی با سرعتی بین 50 تا 100 برابر سریعتر از حد طبیعی، هستند.

بر اساس گزارش «The Hill»، سه‌شنبه 13 آوریل 2021، جونی کینگزلاک، استادیار علوم محیطی در دانشگاه کلمبیا، در این باره گفت: «اینها مواردی هستند که یخبندان‌شناسان را برای دهه‌ها مجذوب خود کرده‌اند».

یخچال‌های طبیعی به طور معمول در طول روز میلی‌متری حرکت می‌کنند، اما گاهی اوقات حرکت برخی از آنها موج‌دار می‌شود که احتمالا به فصول مرتبط است.

کارشناسان مطمئن نیستند که چه عواملی باعث افزایش حرکت موج‌دار یخچال‌های طبیعی می‌شود، اما آنها گمان می‌کنند که این مورد خاص، مربوط به تغییرات آب و هوایی نباشد. با این وجود، دنیای در حال گرم شدن باعث عقب‌نشینی بسیاری از یخچال‌های طبیعی جهان شده و روی دادن برخی اتفاقات در آنها را افزایش داده است.

کینگزلاک توضیح داد: «همه چیز بسیار آهسته جریان دارد و ناگهان سرعت می‌گیرد و این امر باعث نازک شدن یخچال در ارتفاعات بالاتر و سپس یخ به سمت ارتفاعات پایین می‌شود، سپس این اتفاق می‌افتد و سرعت آن کاهش می‌یابد و مواد در ارتفاعات پایین شروع به ذوب شدن می‌کند، سپس یخ‌های نزدیک به بالا ضخیم می‌شوند و همه چیز تکرار می‌شود».

رودخانه یخی که گاهی آهسته و گاهی سریع حرکت می‌کند چالش‌هایی را برای افراد و حیواناتی ایجاد می‌کند که زندگی‌شان و جا به جایی آنها به استفاده از آب بستگی دارد.

آخرین باری که یخچال طبیعی مولدرو حرکت موج‌دار داشت، در دهه 1950 بود که 4 مایل حرکت کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید