فریدون عباسی: طراحی برای حمله به نطنز «خیلی قشنگ» بود

خرابکاری سایبری یا خرابکاری از طریق افراد و تجهیزات؟

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فریدون عباسی دوانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران، با اشاره به دقت طراحی صورت گرفته برای حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز، گفت که « طراحی دشمن خیلی قشنگ بوده».
او در یک برنامه تلوزیونی درباره جزئیات حمله صورت گرفته به نطنز گفت که یک پست برق در سایت نطنز که حدود 40، 50 متر در زیر زمین ودر محلی مستحکم ساخته شده از طریق خرابکاری سایبری یا خرابکاری از طریق افراد و در تجهیزات توانسته این این عملیات را انجام دهد.


عباسی که رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی ایران هم بود در ادامه توضیح داد: « طراحی دشمن خیلی قشنگ بوده. من علمی به قضیه نگاه می‌کنم. آن‌ها فکر کردند و متخصصان خود را به کار گرفتند و به گونه‌ای انفجار صورت گرفته است که هم آن سیستم توزیع برق آسیب ببیند و هم کابلی که از سوی باطری‌ها می‌آید. به این دلیل که ماشین سانترفیوژ نباید برقش قطع شود.»
ادعای مطرح شده از سوی عباسی درباره « خرابکاری سایبری یا خرابکاری از طریق افراد و در تجهیزات » چندان جدید نیست. پس از انفجار پیشین در نطنز که در 12 تیر 1399 رخ داد هم جواد کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی مجلس ایران آن انفجار را نتیجه نفوذ و خرابکاری دانست و مدعی شد که «خرابکاری در نطنز» می‌تواند ناشی از «نفوذ» بازرسان و «جمع‌آوری اطلاعات» به نفع اسرائیل باشد.

ادعای شناسایی عامل انفجار

پس از حمله روز یکشنبه 22 فرودین 1400 هم یک مقام مطلع در وزارت اطلاعات ایران مدعی شناسایی هویت عامل انفجار اخیر در سایت اتمی نطنز شد. «ایرنا»، خبرگزاری رسمی ایران یک روز پس از این حادثه به نقل از این مقام اطلاعاتی که نامش فاش نشده نوشت: «هویت فردی که با ایجاد اختلال در سیستم برق مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن نطنز باعث قطع برق‌رسانی به یکی از سالن‌های این مجتمع شده بود، شناسایی شده است.»

Advertisement

اتهام جاسوسی

این اولین بار نیست که حکومت ایران افراد مختلف را به اتهامات مشابه به‌ویژه ظن جاسوسی برای اسرائیل متهم و بازداشت می‌کند. در یکی از آخرین موارد مشابه فردی به نام «سید محمود موسوی‌مجد»، به جاسوسی برای اسرائیل متهم و در 31 خرداد 99 اعدام شد.
پیش از آن، مازیار ابراهیمی هم به مشارکت در ترور دانشمندان هسته‌ای ایران به دستور اسرائیل متهم شده و سال‌ها در زندان ماند. ابراهیمی که بعدها آزاد شد در مصاحبه با رسانه‌ها تاکید کرد که اعترافات او بر مبنای واقعیت نبوده‌اند بلکه به دلیل شکنجه‌های طولانی و شدید مجبور شده به دروغ نقش خود را در ترور دانشمندان هسته‌ای به عهده بگیرد اما دو سال پس از پخش اعترافاتش در تلوزیون ایران، طی برنامه‌ای به نام «کلوب ترور»، به دلیل اثبات بی‌گناهی‌اش آزاد می‌شود. ابراهیمی و 11 نفر دیگر که در آن برنامه تلویزیونی اعتراف کرده بودند پس از حدود سه سال و نیم زندان، همگی آزاد شدند.
مجید جمالی‌فشی، رزمی‌کار ایرانی، دارنده مدال برنز جهانی کیک‌بوکسینگ نیز پیش از ابراهیمی دستگیر و محکوم به ترور مسعود علی‌محمدی به دستور اسرائیل شده بود. او پس از محاکمه اعدام شد.بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید