علیرضا زاکانی: بخش عمده امکانات غنی سازی کشور نابود شد

رئیس کمیسیون انرژی مجلس نیز انفجار یکشنبه در تاسیسات نطنز را عملیاتی بسیار قشنگ توصیف کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

علیرضا زاکانی، رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس ایران فاش ساخت که در جریان انفجار اخیر در تاسیسات نطنز، «بخش عمده امکانات غنی‌سازی کشور» نابود شد.

زاکانی که شامگاه دوشنبه 12 آوریل 2021 در یک برنامه تلویزیونی در«شبکه افق» ایران دراین خصوص توضیح می‌داد، با اشاره به این که ایران تبدیل به «بهشت جواسیس» شده، افزود که «جاسوس‌ها دارند جولان می‌دهند.»

زاکانی درمورد زیان‌های وارد شده دراثر انفجار یکشنبه گذشته درسایت هسته‌ای نطنز گفت« چندین هزار سانتریفیوژ ما آسیب دیده و از بین رفته است»
او قول مقام‌های دولتی مبنی بر نصب امکانات پیشرفته را «وعده نادرست» توصیف کرد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه درارتباط با دیگر موارد خرابکاری در تاسیسات هسته‌ای درانتقاد از نحوه کار دستگاه‌های امنیتی مسئول، عنوان ساخت که که در یک مورد فرد یا افرادی در «میز کار با لوازم حساس مواد منفجره» کار گذاشته‌اند.

فریدون عباسی، رئيس کمیسیون انرژی مجلس نیز برای نخستین بار در ارتباط با انفجار سال گذشته در همین تاسیسات فاش نمود که درآن انفجار «مواد منفجره از طریق جاسازی در یک میز سنگین و وارد کردن آن به سایت نطنز» صورت گرفته است.

او با اشاره به دقت طراحی صورت گرفته برای حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز، گفت که « طراحی دشمن خیلی قشنگ بوده.»

عباسی در یک برنامه تلوزیونی درباره جزئیات حمله صورت گرفته به نطنز گفت که یک پست برق در سایت نطنز که حدود 40، 50 متر در زیر زمین ودر محلی مستحکم ساخته شده از طریق خرابکاری سایبری یا خرابکاری از طریق افراد و در تجهیزات توانسته این این عملیات را انجام دهد.

این درحالی است که علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران سه‌شنبه 13 آوریل، در نشست خبری تاکید کرد که در زمان مناسب، کشورش اقدام خرابکارانه علیه تاسیسات هسته‌ای نطنز را تلافی خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا»، علی ربیعی در این نشست با محکوم کردن حمله به تاسیسات هسته‌ای نطنز گفت: «حمله و خرابکاری به تأسیسات هسته‌ای نطنز خسارت‌هایی را به همراه آورد.

ادعای شناسایی عامل انفجار

پس از حمله روز یکشنبه 22 فرودین 1400، هم یک مقام مطلع در وزارت اطلاعات ایران مدعی شناسایی هویت عامل انفجار اخیر در سایت اتمی نطنز شد.

«ایرنا»، خبرگزاری رسمی ایران یک روز پس از این حادثه به نقل از این مقام اطلاعاتی که نامش فاش نشده نوشت: «هویت فردی که با ایجاد اختلال در سیستم برق مجتمع غنی‌سازی شهید احمدی‌روشن نطنز باعث قطع برق‌رسانی به یکی از سالن‌های این مجتمع شده بود، شناسایی شده است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید