سخنگوی کاخ سفید: در حادثه نطنز دخالتی نداشتیم

جن ساکی از اظهار نظر درباره اتهامات ایران به اسرائیل در رابطه با انفجار نطنز خودداری کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه 12 آوریل، اعلام کرد که ایالات متحده «به هیچ وجه در حادثه قطع برق در سایت نطنز درگیر نبوده است.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، جن ساکی گفت: «گزارش‌ها درباره حادثه رخ داده در مرکز غنی‌سازی نطنز را دیده‌ایم.» و «هیچ حدس و گمانی در خصوص اثرات این حادثه و دلیل آن نداریم.»

سخنگوی کاخ سفید گفت دولت بایدن همچنان بر مذاکرات دیپلماتیک که قرار است روز چهارشنبه با ایران و سایر طرف‌های توافق هسته‌ای داشته باشد، متمرکز است.

آرشيوى نطنز
آرشيوى نطنز

او پیشتر پیش‌بینی کرده بود که این گفت‌وگوها «طولانی و دشوار» باشند.

جن ساکی از اظهارنظر در مورد اتهام‌های ایران به اسرائیل در رابطه با حادثه نطنز خودداری کرد و گفت:‌ «ما صحبتی برای افزودن در خصوص حدس و گمان‌ها درباره علل یا تاثیرات این حادثه نداریم».

پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا، نیز روز دوشنبه درباره «هرگونه اقدام برای تضعیف تلاش‌های دیپلماتیک در توافق هسته‌ای» پیش رو، هشدار داد.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در یک کنفرانس مطبوعاتی در برلین، گفت که تحولات رخ داده پیرامون تأسیسات اتمی نطنز برای مذاکرات در مورد توافق هسته‌ای 2015 سازنده نیست.

روزنامه «نیویورک‌ تایمز»، شامگاه یکشنبه 11 آوریل 2021 و ساعاتی پس از حادثه نطنز، به نقل از منابع اطلاعاتی، تاکید کرد که اسرائیل در وقوع انفجار سحرگاه یکشنبه در تاسیسات هسته‌ای نطنز در ایران نقش داشته است.

نیروگاه نطنز

«نیویورک تایمز» با اعلام این که انفجار نطنز باعث نابودی سیستم برق‌رسانی به سانتریفیوژها شده، تاکید کرد وقوع این انفجار ضربه‌ای قوی به قابلیت‌های ایران در زمینه غنی‌سازی اورانیوم است.

دور دوم جلسات نشست کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای میان کشورهای حاضر در برجام، صبح جمعه 9 آوریل، در شهر وین پایتخت اتریش، برگزار شد و قرار شد هفته آینده، دور جدید این گفت‌و‌گوها از سر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید