آمریکا: غنی‌سازی 60 درصدی ايران تحریک‌آمیز و نگران کننده است

تاکید مجدد آمریکا بر حمایت از امنیت اسرائیل و جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید، شامگاه سه شنبه، 13 آوریل اعلام کرد، اقدام ایران برای آغاز غنی سازی 60 درصدی اورانیوم «نگران کننده» و «تحریک آمیز» است.
کاخ سفید اما در عین حال بر تعهد واشینگتن برای ادامه مذاکرات تاکید کرده و در بیانیه‌ای گفت: «ایالات متحده اقدام ایران در مورد افزایش 60٪ غنی سازی اورانیوم را جدی می‌گیرد.»

در همین حال جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، شامگاه سه شنبه 13 آوریل با دیگر بر تعهد قاطع آمریکا به جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای و دفاع از امنیت اسرائیل تأکید کرد.

این موضع کاخ سفید در جریان نشست مجازی گروه مشاوره استراتژیک آمریکایی-اسرائیلی اعلام شده است.

اظهارات سالیوان پس از آن بیان شد که عباس عراقچی معاون وزیر خارجه و عضو هیئت مذاکره کننده ایران در وین از آغاز غنی سازی 60 درصدی اورانیوم در این کشور خبر داد.

ایران همچنین اعلام کرده که به آژانس بین المللی انرژی اتمی اطلاع داده كه نصب 1000 سانتریفیوژ پیشرفته را در تأسیسات هسته‌ای نطنز آغاز كرده است.

دستگاه غنی سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی  ایران
دستگاه غنی سازی اورانیوم در تاسیسات اتمی ایران

عراقچی گفت که هم موضوع غنی‌سازی و هم نصب سانترفیوژهای پیشرفته را به اطلاع رافائل گروسی رئیس سازمان آژانس بین المللی انرژی اتمی رسانده است.

واکنش فرانسه

در همین حال دفتر ریاست جمهوری فرانسه در واکنش به این اقدام ایران اعلام کرد که تصمیم تهران درباره افزایش سطح غنی سازی اورانیوم یک «رویکرد خطرناک» است و مستلزم پاسخ «هماهنگ» از سوی کشورهای شرکت کننده در مذاکرات برنامه هسته‎ای ایران است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید