انتقاد شدید سرور دانش از پیش‌نویس طرح صلح شورای عالی مصالحه ملی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان، از پیش‌نویس طرح صلح شورای عالی مصالحه ملی این کشور انتقاد شدید کرده و گفته است، در این طرح، با طرح رئیس جمهور، محمد اشرف غنی، برخورد «توهین آمیز» صورت گرفته است و هیچ گونه توضیحی در مورد آن ذکر نشده است.

دفتر مطبوعاتی معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان این نقد سرور دانش را به تازگی در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده و در آن آمده است، در این پیش‌نویس، طرح دولت انتقالی به طور عمده طرح زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان را محور قرار داده و همه عناصر آن را با تعدیلات و اصلاحاتی تایید کرده و از خود ابتکاری نکرده است.

دانش اضافه کرد، این طرح به جای تقویت اجماع در جبهه جمهوریت، اختلافات در درون جبهه جمهوریت را برجسته ساخته است و به همین جهت به هیچ صورت قابل ارائه به «نشست استانبول» یا نشست دیگر نیست و باید از نو و با دقت بیشتری طرح جامع و مورد توافق همه تدوین شود.

او اظهار کرد، این طرح در حقیقت دیدگاه تنها یک جناح یا بهتر بگوییم یک حزب را برجسته ساخته است. نظام پارلمانی و یا صدارتی چه برای دوره انتقال و چه برای آینده افغانستان، تنها نظر یک حزب است و نباید به عنوان نظر همه جبهه جمهوریت و نظر همه اقوام و احزاب قلمداد شود.

تقسیم قدرت میان دو قوم

سرور دانش در ادامه در مورد پیش‌نویس طرح شورای عالی مصالحه ملی افغانستان گفته است، از زاویه دیگر این طرح در حقیقت تقسیم قدرت بین دو قوم است که به نام نظام صدارتی یا پارلمانی و «در لفافه تمرکززدایی» ارائه شده و یکی را مستحق ریاست جمهوری و دیگری را مستحق نخست وزیری دانسته است.

دانش علاوه کرد: «مگر نه این است که در طول سالیان اخیر کسانی که شعار صدراعظمی(نخست وزیری) می‌دادند و می‌دهند، در حقیقت جامه مفشن این مقام را برای قوم خاصی دوخته اند؟ و در این صورت تکلیف دیگر اقوام چه می‌شود؟ اقوام دیگر در این طرح به درجه 3 و 4 و ... تنزل داده شده‌اند.»

او ادامه داد: «آیا مشارکت عادلانه همین است؟ آیا چنین تقسیم قدرتی شکاف‌ها و تضادهای قومی و سیاسی را وسیع‌تر نمی‌گرداند و یک نوع تمرکز و انحصار دیگری را در پی نخواهد داشت؟ این در حالی است که ما در این کشور هنوز نمی‌دانیم که قوم اول و دوم و ... کیست چون هیچ سرشماری دقیق از نفوس اقوام نداریم.»

به گفته سرور دانش: «در حالی که هنوز این طرح به تصویب کمیته رهبری شورای عالی مصالحه و به تصویب نهایی رهبری دولت نرسیده چرا با عجله نشر شده است؟ این شتاب برای چیست؟ آیا نباید چند روز دیگر حوصله می‌کردند تا این طرح مراحل نهایی تصویب خود را طی می‌کرد؟ چرا برخی از ماها این قدر عجله داریم که برای گروه طالبان هر نوع امتیازی را تقدیم کنیم و دولت مستقر و مشروع افغانستان را تضعیف کنیم و جبهه جمهوریت را چند پارچه نشان دهیم و همه گزینه‌ها را یکباره و یکجای علنی کنیم؟»

معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان، یک رئیس جمهور منتخب با آرای عمومی مردم منسوب به هر قومی که باشد و با چهار معاون به شمول یک زن از چهار قوم دیگر به غیر از قومی که رئیس جمهور منسوب به آن باشد، برای این کشور مناسب خوانده است.

گفتنی است که قرار است به تاریخ 16 آوریل 2021، «نشست استانبول ترکیه» به رهبری سازمان ملل متحد برگزار شود و در این نشست طرح‌های پیشنهادی صلح به شمول طرح آمریکا بررسی خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید