ایران در واکنش به تحریم‌های اروپا گفتگوها را به حالت تعلیق درآورد

خطیب زاده: تحریم‌های متقابل علیه اروپا را بررسی خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تمدید تحریم‌های حقوق بشری اتحادیه اروپا علیه ایران که با اضافه کردن 8 تن از مقامات جمهوری اسلامی و چهار نهاد دولتی این کشور به لیست تحریم‌های جدید این اتحادیه همراه بود، با واکنش تند تهران مواجه شد.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران شامگاه دوشنبه 12 آوریل در واکنش به تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا در قرار دادن اسامی تعدادی از مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی، در فهرست تحریم‌های حقوق بشری این اتحادیه، گفته است: «وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اقدام اتحادیه اروپا، گفتگوهای جامع با اتحادیه اروپا شامل گفتگوهای حقوق بشری و تمامی همکاری‌های ناشی از این گفتگوها، بویژه در حوزه‌های تروریسم، مواد مخدر و پناهندگان را به حالت تعلیق در می‌آورد».

به گزارش خبرگزاری «ایسنا» خطیب‌زاده در بیانیه اظهار داشت، که این تحریم‌ها با «انگیزه سیاسی» اعمال شده و جمهوری اسلامی ضمن محکوم کردن این اقدام، چنین تحریم‌هایی را «بی‌اعتبار» می‌داند.

خطیب زاده درپایان گفت، جمهوری اسلامی ایران تحریم‌های متقابل را در واکنش به اقدام اتحادیه اروپا در دست بررسی دارد که متعاقبا اعلام خواهد شد.

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه حکومت ایران

اتحادیه اروپا روز دوشنبه 12 آوریل اعلام کرد نام هشت تن از مقام‌های دولتی، ‌قضایی و نظامی حکومت ایران را به دلیل دست داشتن در سرکوب‌های خشونت‌بار در جریان اعتراضات سراسری آبان ماه 98 در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است.

تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا شامل توقیف اموال، ممنوعیت سفر و ممنوعیت صادرات تجهیزاتی شده که ممکن است در سرکوب داخلی بکار گرفته شود.

تصاویری از اعتراضات آبان ماه 98

از مقام‌های نظامی ایران که نام آنها در فهرست تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا گنجانده شده، می‌توان نام حسین سلامی،‌ فرمانده کل سپاه پاسداران،‌ غلامرضا سلیمانی،‌ رئیس سازمان بسیج مستضعفین، حسین کرمی، فرمانده یگان ویژه ناجا، محمد پاکپور،‌ فرمانده نیروی زمینی سپاه، حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی و حسن شاهوارپور، فرمانده سپاه خوزستان، ‌که در کشتار اهالی ماهشهر(معشور) دست داشته دیده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید