محکومیت رئیس سازمان محیط زیست ایران به اتهام توهین به خمینی

کلانتری خمینی را فرزند ناخلف آمریکا خوانده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران که چندی پیش به اتهام «توهین» به روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران محکوم شده بود، حکم محکومیتش امروز از سوی دادسرای ویژه کارکنان دولت صادر شد.

خبرگزاری «تسنیم»، دوشنبه 12 آوریل 2021، گزارش کرد حکم محکومیت عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران از سوی دادسرای ویژه کارکنان دولت صادر شده است. بر اساس این گزارش، در صورت صدور حکم انفصال از خدمت برای عیسی کلانتری، او از ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست ایران و معاونت ریاست‌جمهوری عزل خواهد شد.

انتشار ویدیویی از رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در فضای مجازی در ماه‌های اخیر که در آن اظهارنظری را درباره روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران مطرح کرده بود، با واکنش گسترده اصولگرایان تندرو مواجه شد که منجر به دادگاهی شدن او شد.

Advertisement

خبرگزاری «تسنیم»، 9 مارس 2021، گزارش کرده بود که عیسی کلانتری به اتهام «توهین» به بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به صورت بدوی به 4 ماه حبس تعزیری و منع عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی به مدت دو سال محکوم شده است.

بر اساس این گزارش، او همچنین به اتهام آنچه «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» نامیده شده، به پرداخت 40 میلیون ریال جزای نقدی در شعبه 1058 دادگاه کیفری محکوم شده بود.

مصاحبه‌ای که برای رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران دردسرساز شد، به گفته خودش مربوط به سه سال پیش از زمان انتشار آن بوده که او در آن به پرسش یک خبرنگار درباره اینکه «فکر می‌کنید بین امام و آمریکایی‌ها مذاکره صورت گرفت؟»، گفته بود: «نمی‌دانم خبر ندارم، شاید به این صورت بشود گفت که حضرت امام فرزند ناخلفی برای آن‌ها بود. آن‌ها پشت شاه را خالی کردند و حضرت امام هم از این فرصت استفاده کردند».

اگرچه کلانتری در واکنش به انتقادها عذرخواهی کرد و با نوشتن یادداشتی در سایت سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، پخش چهل ثانیه از یک مصاحبه دو ساعته را باعث ایجاد «سوءبرداشت» دانست، اما این موضوع مانع محکومیت او نشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید