دفتر رئیس جمهور ایران اظهارات بیگی درباره وزیر کشور و کشتار آبان ماه را تکذیب کرد

نماینده تبریز در مجلس وزیر کشور را به قتل معترضان متهم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دفتر رئیس جمهوری ایران روز یکشنبه 11 آوریل اظهارات علیرضا بیگی نماینده تبریز به نقل از رئیس دفتر روحانی که درباره حوادث آبان 98 و عملکرد وزیر کشور و نقش او در کشته شدن تعداد زیادی از معترضان سخن گفته بود را تکذیب کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، یک منبع از دفتر ریاست جمهوری ایران، نقل قول انتسابی از سوی احمد علیرضابیگی به محمود واعظی را عاری از صحت خواند.
این منبع تاکید کرده که محمود واعظی هیچ گاه در این باره سخن نگفته و آنچه علیرضابیگی ادعا کرده را به زبان نیاورده است.

اظهارات علیرضا بیگی درباره نحوه عملکرد وزارت کشور در ناآرامی‌ها و اعتراضات مردمی آبان 98 با واکنش تند وزارت کشور جمهوری اسلامی ایران روبه‌رو شد.

احمد علیرضابیگی نماینده تبریز در مجلس با اشاره به موضوع برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آینده ایران، رحمانی‌فضلی وزیر کشور را به باد انتقاد شدید گرفته و گفته بود، دست وزیر کشور «آلوده به خون مردم» است او فضلی را فاقد صلاحیت برای مسئولیت اشراف بر انتخابات آینده دانست.

این نمانیده مجلس ایران در تذکری شفاهی خواستار استیضاح وزیر کشور شده و گفته که «دبیر شورای عالی امنیت ملی هم اخیرا اعلام کرده که خسارت‌هایی که در حوادث آبان 98 به کشور وارد شد قابل پیشگیری بود و می‌توانست اتفاق نیفتد و تقصیر وزیر کشور در این مورد محرز است.

علیرضا بیگی خواستار خواستار اجرای ماده 221 آئین‌نامه داخلی علیه رحمانی فضلی شده بود.

تهدید بیگی به مجازات و محاکمه

سخنان این نماینده با واکنش محمد جواد کولیوند قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس ایران روبرو شد او با «اراذل و اوباش» توصیف کردن معترضان، آبان ماه 98 ، گفت: «پیگیری وزارت کشور شکواییه‌ای علیه آقای علیرضا بیگی ارائه می‎شود و دستگاه قضایی، مسیر قانونی را دنبال و متخلف از قانون را به مجازات قانونی می‌رساند».

عدم ارائه آمار رسمی از قربانیان سرکوب در آبان 98

با گذشت تقریبا نزدیک به 2 سال از حوادث خونین اعتراضات آبان ماه 98 که به گفته خبرگزاری رویترز حدود هزار و پانصد نفر در آن اعتراضات توسط نیروهای امنیتی، بسیج و سپاه کشته شدند، هنوز جمهوری اسلامی به طوری رسمی آمار دقیق کشته‌شدگان و زخمی‌های آن حوادث را ارائه نداده است، اما مجتبی ذوالنور، نماینده مجلس ایران ادعا کرد که در جریان این اعتراض‌ها «230 نفر کشته شده‌اند» و از این تعداد، 52 نفر از ماموران حکومت بوده‌اند و فقط 178 نفر از معترضان کشته شده‌اند.

افشاگیری صادقی در باره کشتار معترضان

تاکنون چندین نماینده و برخی از مسئولان به کشتار معترضان در آبان مه 98 اعتراف کرد و عملکرد وزارت کشور را به باد انتقاد گرفتند.

هفته گذشته محمود صادقی نماینده مجلس نیز طی ویدیویی گفت، در جریان وقایع آبان 98 به علی شمخانی گفته است که مردم در خیابان هستند،‌ «دارند مردم را در خیابان‌ها می‌کشند» و از او پرسیده است که «اگر مردم به خانه نروند و در خیابان بایستند، می‌خواهید چه کنید؟ شمخانی جواب داده «ولو بلغ ما بلغ ...ما می‌زنیم».

صادقی همچنین گفت، در جلسات کمیسیون‌های مجلس مقام‌های مسئول گفتند که نشانه‌ای از دخالت گروه‌های اپوزیسیون در اعتراض‌های آبان 98 نیست و معترضان از مردم بوده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید