حادثه در نطنز؛ آیا سانتریفیوژهای جدید دوباره هدف قرار گرفت؟

حادثه‌ در تاسیسات نطنز یک روز پس از راه‌اندازی سانتریفیوژهای پیشرفته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سازمان انرژی اتمی ایران، از وقوع حادثه در تاسیسات نطنز خبر داد اما گفت صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: «بامداد امروز یکشنبه 11 آوریل 2021 در بخشی از شبکه برق تاسیسات غنی سازی «شهید احمدی روشن» نطنز حادثه‌ای رخ داد.»

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران تصریح کرد: «این حادثه صدمات انسانی و آلودگی به دنبال نداشته است.»

کمالوندی افزود: «علت این حادثه در دست بررسی است و اطلاع رسانی خواهد شد.»

او سال گذشته در رابطه با انفجار در تاسیسات نطنز و کشته شدن محسن فخری‌زاده، معاون پیشین وزیر دفاع و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری‌های وزارت دفاع گفته بود عوامل این دو حادثه «یکی است» و به نظر می‌رسد اسرائیل «در این قضایا نقش دارد».

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی، شنبه 10 آوریل، در گفت‌وگویی تلویزیونی با اشاره به مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای نسل جدید که روز گذشته افتتاح شد، اظهار داشت: «سالن مونتاژ سانتریفیوژ ما را دشمن چند ماه پیش منفجر کرد، ولی باز نایستادیم و سالنی که جبران کننده سالن از دست رفته است را به صورت موقت برپا کردیم.»

صالحی گفت: «الان در دل کوه و نزدیک نطنز شبانه روز در حال کار هستیم که سالن‌های حساس را به دل کوه می‌بریم و امیدواریم سالن‌های مورد نظر سال آینده در دل کوه آماده شود و این تاسیسات را به آنجا منتقل کنیم.»

خبر وقوع حادثه در تاسیسات نطنز در حالی منتشر می‌شود که حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز گذشته (شنبه)، دستور تولید انبوه زنجیره سانتریفیوژهای پیشرفته در سایت غنی‌سازی نطنز را صادر کرد. این تنش‌افزایی یک روز پس از پایان دور دوم نشست وین، و هم‌زمان با انتشار خبرهایی از عدم وجود پیشرفت در مذاکرات اعلام شده است.

مالک شریعتی نماینده اصولگرای مجلس ایران در توییتر نوشت: «این اتفاق در سالگرد روز ملی فناوری هسته ای و در خلال تلاش ایران برای وادار کردن غربی ها به لغو تحریم ها بسیار مشکوک به خرابکاری و نفوذ است. همین امروز پس از اطلاع در مجلس در حال پیگیری ابعاد و جزییات موضوع هستیم و پس از جمع بندی اعلام نظر خواهد شد.»

حمله پیشین به نطنز

پیشتر سپاه پاسداران 2 ژوئیه 2020، از وقوع انفجاری بزرگ در سایت نطنز، در 270 کیلومتری تهران خبر داد. وب‌سایت «نور نیوز»، ن.دیک به « شورای عالی امنیت ملی ایران»، با انتشار یادداشتی در باره حادثه سایت هسته‌ای نطنز ضمن «حمله» عنوان کردن آن تاکید کرده بود شواهدی دال بر «عمدی بودن» آن وجود دارد.

در این یادداشت آمده بود که «تشابه زیادی» بین حادثه نطنز و ترور قاسم سلیمانی ، فرمانهده سابق سپاه قدس ، قابل مشاهده است و ترکیب اطلاعات و پشتیبانی به همراه اقدام و حجم تخریب» به عنوان این موار تشابه نام برده و نتیجه‌گیری کرد بر اساس این مولفه‌ها «احتمال عمدی بودن» حادثه نطنز تقویت شده است.

حادثه بامداد یکشنبه در نطنز هم‌زمان با اعلام سفر پیش روی یوسی کوهن، رئیس سرویس اطلاعاتی اسرائیل «موساد»، به آمریکا ، در چند روز آینده و همچنین آغاز سفر لوید استین وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل رخ داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید