امرالله صالح: نباید زندانیان طالبان را پیش از موعد آزاد می‌کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان، یک‌شنبه 11 آوریل 2021، در کابل اعلام کرد که رهایی پنج هزار و 500 زندانی طالبان یکی از تصامیم نادرست حکومت این کشور بود و برای آزمایش طالبان، دوباره زندانی این گروه پیش از وقت آزاد نخواهد شد.

صالح در اظهارات خود در گردهمایی مردم «کوهدامن» گفت که «افغانستان «طالب شدنی نیست، اما طالب می‌تواند درآغوش این کشور بحیث یک جز زندگی صلح آمیز کند.» این گردهمایی به هدف حمایت از حفظ نظام و جمهوریت در شهر کابل برگزار شده بود.

او تاکید کرد از میان یک هزار و 500 زندانی رها شده طالبان، نزدیک به 85 درصد آنها دوباره به میدان جنگ بازگشتند. گروه طالبان هنوز در این مورد چیزی نگفته است.

توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 امضا شد که براساس آن باید پنج هزار زندانی طالبان با دو هزار زندانی دولت افغانستان مبادله شوند پس از آن مذاکرات بین‌الافغانی صلح میان طالبان و دولت افغانستان آغاز می‌شود.

اما حکومت افغانستان بیش از پنج هزار زندانی طالبان را آزاد کرد که پس از آن مذاکرات صلح میان هیأت‌های دولت کابل و طالبان در دوحه قطر آغاز شد و هنوز هم ادامه دارد.

از سوی دیگر، رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در ماه فوریه 2021، گفته بود که 50 زندانی طالبان که از سوی دولت افغانستان از زندان رها شده‌ بودند، پس از رهایی، در میدان‌های جنگ کشته شدند.

قبل از این نیز محمد حنیف اتمر، وزیر امور خارجه افغانستان، گفته بود که 90 درصد زندانیان طالب پس از رهایی از زندان، به میدان‌های جنگ برگشته‌اند.

اتمر اضافه کرد، برگشتن 90 درصد زندانیان رها شده طالبان به میدان‌های جنگ، افزایش سطح خشونت‌ها و دوام رابطه با شبکه القاعده، سه موردی است که گروه طالبان بر خلاف تعهدات‌شان عمل کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید