اسرائیل: در قبال ایران به مانند شریک آمریکا عمل خواهیم کرد

مذاکرات وزیر دفاع آمریکا با همتای اسرائیلی خود در مورد تهدیدهای منطقه‌ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

بنی گانتس، وزیر دفاع اسرائیل، با تاکید بر همکاری کامل کشورش با ایالات متحده در قبال تهدیدات ایران، گفت که اسرائیل در قبال ایران به مانند شریک آمریکا عمل خواهد کرد.

بنی گانتس در کنفرانس مشترک به همراه لوید آستین وزیر دفاع آمریکا که امروز یکشنبه 11 آوریل وارد تل‌آویو شد، گفت: « ما برای اطمینان از این که توافق با ایران، جلوی مسابقه تسلیحاتی درمنطقه را خواهد گرفت، با آمریکا همکاری خواهیم کرد.»

لوید آستین، وزیر دفاع آمریكا نیز با تاکید بر گفت‌و گو با گانتز در مورد تهدیدهای امنیتی منطقه، افزود: «ازنگاه واشنگتن، هم‌پیمانی با تل‌آویو برای امنیت منطقه‌ای، اهمیت محوری داشته و بر پایه‌های ثابت و محکمی قرار دارد.»

 لوید آستین وزیر دفاع آمریکا وبنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل
لوید آستین وزیر دفاع آمریکا وبنی گانتس وزیر دفاع اسرائیل

زیر دفاع آمریکا یکشنبه 11 آوریل 2021 با اویو کوخاوی، ریاست ستاد ارتش اسرائیل دیدار کرد و قرار است فردا با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر ملاقات کند.
لوید آستین وزیر دفاع آمریکا، یکشنبه 11 آوریل 2021، در اولین سفر رسمی یک مقام ارشد دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به اسرائیل، وارد تل آویو شد.هدف از این سفر، بررسی شماری از مسائل مورد توجه مشترک در کنار اقدامات ایران در عرصه خاورمیانه اعلام شده است.

به نوشته روزنامه «هاآرتص» در این مذاکرات، مسائل گوناگونی شامل «برنامه هسته‌ای ایران، فعالیت های تهران در خاورمیانه مورد بررسی قرار خواهند گرفت و رایزنی‌هایی نیز پیرامون اولویت‌های مشترک واشنگتن و تل آویو، انجام خواهد شد.

این در حالی است که خبرگزاری فلسطینی«معا» (با هم) شنبه 10 آوریل به نقل از منابعی که نام آنها فاش نکرد، نوشت که وزیر دفاع ایالات متحده یکشنبه، «سوار بر پیشرفته‌ترین هواپیمای جهان»، وارد اسرائیل خواهد شد. همین منابع خاطر نشان کردند که این هواپیما برای مدیریت جنگ هسته‌ای، طراحی شده است.

سفر وزیر دفاع آمریکا، چند روز پس از آغاز مذاکرات میان نمایندگان طرف‌های امضا کننده برجام در وین به هدف ترغیب ایالات متحده به بازگشت به این توافق صورت گرفت که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال 2018 از آن خارج گردید. محور اصلی مذاکرات وین، لغو تحریم‌های اقتصادی است که از سوی دولت ترامپ، مجدداً علیه تهران اعمال گردید. همچنین سوق دادن ایران به بازگشت به تعهدات برجامی خود نیز از دیگر اهداف گفت‌وگوهای وین است.

اسرائیل با بازگشت ایالات متحده به برجام به شدت مخالفت می‌ورزد. نتانیاهو هفته گذشته تاکید کرد: «توافق با ایران که زمینه را برای دسترسی آن به سلاح هسته‌ای فراهم می‌کند، تهدیدی وجودی برای ما به حساب آمده و به هیچ روی برای ما الزام آور نیست.»

گزارش‌ها همچنین حاکی از آن است که ایران و اسرائیل حملات متقابلی را علیه حمل و نقل تجاری دریایی، انجام داده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید