آیا گشایش روابط تهران - سئول با مذاکرات وین مرتبط است؟

کره جنوبی 7 میلیارد دلار از اموال ایران را طبق تحریم‌های آمریکا بلوکه کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از مذاکرات اتمی وین میان ایران و کشورهای حاضر در برجام که با حضور نماینده آمریکا همراه بود، چانگ سیه کیون، نخست وزیر کره جنوبی، برای دیداری سه روزه از ایران، صبح یکشنبه 20 فروردین، سئول را به مقصد تهران ترک کرد.

به گزارش خبرگزاری «ایرنا» قرار است چانگ به محض ورود به ایران با اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، گفت‌وگو کند. وی همچنین قرار است با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران و علی لاریجانی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی دیدار کند.

«ایرنا» به نقل از دفتر چونگ گفته است که برای نخست وزیر کره دیداری نیز با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران ترتیب داده شده است.

نفتکش کره‌ای و اموال بلوکه شده ایران

پیش از این مقامات سئول جمعه 20 فروردین همزمان با برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در وین اعلام کردند ایران نفتکش حامل پرچم کره جنوبی که پیشتر توسط نیروی دریایی سپاه در آب‌های خلیج توقیف شده بود را آزاد کرده است.

تهران با توقیف این کشتی در آب‌های خلیج به بهانه «نقض مکرر قوانین زیست محیطی دریایی» تلاش می‌کرد با اعمال فشار بر کره جنوبی میلیاردها دلار از اموال ایران که به موجب تحریم‌های ایالات متحده توقیف شده ‌است را آزاد کند.

سپاه پاسداران ایران، دوشنبه 15 دی 99، در بیانیه‌ای ادعا کرده بود که توقیف نفتکش کره جنوبی موسوم به «هانکوک شیمی» در آب‌های تنگه هرمز «به دلیل نقض مکرر قوانین زیست محیطی دریایی» است و افزوده بود که این نفتکش حامل 7200 تن «مواد شیمیایی نفتی» است.

نشست وین و سفر نخست وزیر کره

پیش از این محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در 13 اسفند گذشته اظهار داشته بود که مقامات کره‌ای تلاش دارند مجوزها را از آمریکا برای آزادکردن پول‌های بلوکه شده ایران در کره دریافت کند. ظریف تاکید کرده بود که کره‌ای‌ها هنوز مجوزهای لازم را دریافت نکرده‌اند از این رو اعلام می‌کنند که پیگیر موضوع هستند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران نیز سه‌شنبه 5 اسفند اعلام کرده بود که با کره جنوبی برای دسترسی به منابع ارزی بلوکه شده ایران توافق شده است اما متعاقب آن وزارت خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای ابراز داشت «دولت این کشور برای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران با آمریکا در حال مذاکره و رایزنی است.»

همزمان با اظهارات مقامات ایرانی، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ابراز داشت که «دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی تنها پس از مشورت با آمریکا آزاد خواهند شد.»

اخیرا نشست کمیسیون مشترک برجام در وین با حضور فرستاده آمریکا و توافق بر تشکیل دو کارگروه فنی و حقوقی پیرامون بازگشت ایران به تعهدات برجامی و لغو برخی تحریم‌ها برگزار شد.

برخی منابع خبری گفته‌اند سفر نخست‌وزیر کره جنوبی که کشورش حدود 7 میلیارد دلار از اموال ایران را طبق تحریم‌های آمریکا بلوکه کرده است، نمی‌تواند جدا از توافقات اخیر نشست وین و چراغ سبز واشینگتن باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید