شکایت از «مارون» به‌دلیل تخلیه پساب نفتی در زمین‌های کشاورزی اهواز

شرکت نفت مارون منتشرکنندگان ویدیو را تهدید به شکایت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان اعلام کرد که شکایت علیه شرکت نفت و گاز مارون به علت تخلیه آلودگی نفتی در یکی از انهار کشاورزی در بخش غیزانیه اهواز به دادستانی تحویل داده شده است.

روز گذشته ویدیویی از تخلیه پساب نفتی که به شرکت نفت و گاز مارون نسبت داده شده بود در فضای مجازی منتشر شد، این اقدام باعث آلودگی انهار و زمین‌های کشاورزی شده بود، انتشار این ویدیو بازخورد زیادی داشت تا جایی که شرکت متخلف نیز به آن واکنش نشان داد.

خبرگزاری «ایرنا»، شنبه 10 آوریل 2021، گزارش کرد که محمدجواد اشرفی، از تحویل شکایت علیه این شرکت به دادستانی خبر داد.

به گفته او، «پسماندهای غیرمجاز نفتی شرکت نفت و گاز مارون در اطراف محیط زیست و در یکی از انهاری بوده که کشاورزان بخش غیزانیه از آب آن استفاده می‌کردند».

اشرفی همچنین درباره جوابیه این شرکت مبنی بر اینکه تخلیه پسماند توسط پیمانکار صورت گرفته، اظهار کرد: «تخلیه پسماند غیرمجاز نفتی توسط پیمانکار شرکت مارون، نافی مسئولیت این شرکت نیست و پیمانکار نیروی این شرکت به شمار می‌آید و این اتفاق در این شرکت صورت گرفته است».

او با بیان اینکه شرکت نفت و گاز مارون در زمینه تخلیه پسماند غیرمجاز تخلف کرده است، گفت: «این نوع پسماند باید در سامانه جامع محیط انسانی ثبت و اجازه ورود به مبدا و مقصد آن نیز ثبت شود که این تخلف اصلی شرکت مارون بوده است».

پس از انتشار این ویدیو در فضای مجازی، شرکت نفت مارون منتشرکنندگان ویدیو را تهدید به شکایت کرد.

این شرکت با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت رسمی خود، ضمن تایید تخلیه پسماند نفتی در رودخانه غیزانیه در اهواز، اقدام پرسنل خود را «خودسرانه» خواند اما از سوی دیگر اعلام کرد که معترضان به آلودگی و شهروندخبرنگاری که ویدیو را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است مورد «تعقیب قضایی» قرار خواهد داد.

شرکت بهره‌برداری نفت و گاز مارون در ادامه بیانیه خود، معترضان به این آلودگی زیست محیطی و بازنشرکنندگان ویدیو را «افراد سودجو» توصیف کرد که از این فرصت برای تخریب این شرکت بهره برده و آن را مغتنم شمرده‌اند.

بر اساس این گزارش، تعدادی از اهالی روستاهای بخش غیزانیه به ویژه روستای برومی نیز طی روزهای اخیر، به تخلیه مواد نفتی در اطراف روستاهای خود به وسیله کامیون، اعتراض کرده بودند.

بر اساس گزارش اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اهواز، در بخش غیزانیه، سه واحد آلاینده شامل شرکت نفت و گاز کارون، شرکت پتروشیمی مارون واحد اهواز و شرکت سیالات انگیزشی وابسته به شرکت ملی حفاری، فعالیت می‌کنند که هر کدام از اینها مشکلات مربوط به خود را دارند.

پیش از این نیز چندین نوبت نشت نفت و آلودگی نفتی در بخش غیزانیه گزارش شده بود.

گفتنی است، انواع آلودگی‌های محیط زیستی شرکت‌های نفتی در شهر اهواز، شهرهای اطراف آن و روستاها به امری بدیهی تبدیل شده و علی‌رغم شکایت شهروندان و اداره محیط زیست تاکنون هیچ شرکتی با مجازات قابل توجهی روبرو نشده و از این رو در سایه عدم برخورد قاطعانه قوه قضاییه با شرکت‌های متخلف، آنها طبق روال همیشگی، به فعالیت‌های خود که با آسیب جدی به محیط زیست همراه است، ادامه می‌دهند.

علاوه بر شرکت‌های نفتی و زیرمجموعه‌های آنها، شرکت نیشکر نیز تاکنون آلودگی‌های محیط زیستی فراوانی ایجاد کرده است که از جمله آن می‌توان به سه شرکت «کشت و صنعت دعبل خزاعی، سلمان فارسی و فارابی» اشاره کرد که باعث شدند اداره حفاظت محیط زیست کارون علیه این شرکت‌ها به علت «آلودگی هوا» در مراجع قضایی اقامه دعوی کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید