واشینگتن: درباره جدیت ایران در بازگشت به برجام تردید وجود دارد

پرسش‌هایی درباره قصد ایران برای اتخاذ روشی عملی جهت پایبندی به توافق هسته‌ای وجود دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد آمریکایی ضمن ابراز تردید درباره اهداف ایران از بازگشت احتمالی به توافق هسته‌ای امضا شده با 6 قدرت جهانی در سال 2015، که ایالات متحده آمریکا در سال 2018 از آن خارج شده، گفت که پافشاری ایران برای برداشتن کامل تحریم‌ها، حرکت به سوی بن‌بست است.

این مقام ارشد آمریکایی در اظهاراتی به خبرگزاری «رویترز»، گفت که «کماکان پرسش‌هایی درباره قصد ایران برای اتخاذ روشی عملی جهت پایبندی به توافق هسته‌ای وجود دارد».

این مقام آمریکایی افزود که واشینگتن در نظر دارد تحریم‌های «غیر مرتبط با توافق هسته‌ای» را بردارد اما این «به معنی برداشتن همه تحریم‌های اعمال شده علیه ایران از سال 2017، نیست».

او ضمن هشدار درباره رسیدن به بن‌بست در صورت اصرار ایران بر برداشتن کامل تحریم‌های آمریکا از سال 2017، گفت که ایالات متحده آمریکا امیدوار است که ایران در روزها و هفته‌های پیش‌رو موضعی بیشتر عملی اتخاذ کند.

شایان ذکر است که نشست درباره توافق هسته‌ای ایران در وین روز جمعه با مشارکت فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه، چین و ایران برگزار شد.
از سویی وزارت خارجه ایران پیش‌تر گفته بود که «راه وین واضح اما دشوار است و اراده سیاسی واشینگتن را می‌طلبد.»

در همین راستا عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و رئیس تیم مذاکره کننده تهران در وین با اشاره به طولانی بودن مسیر توافق تاکید کرد که نمی‌توان قضاوت و جمع‌بندی دقیقی از دور اخیر مذاکرات برجامی ارائه داد.

نشست وین
نشست وین

عراقچی که در ساعات اولیه جمعه 20 فروردین با شبکه انگلیسی‌زبان برون مرزی ایران «پرس تی وی»، گفت‌وگو می‌کرد با تکرار درخواست ایران مبنی بر لغو یکجای همه تحریم‌ها، گفت:«تا وقتی آمریکا تمام تحریم‌های خودش را لغو نکرده و به برجام برنگشته باشد، هیچ یک از فعالیت‌های هسته‌ای ایران به‌ویژه در حوزه غنی‌سازی نه متوقف می‌شود و نه حتی روند کاهشی پیدا می‌کند.»

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران با تاکید بر روند کاهش تعهدات برجامی ایران به ویژه ادامه غنی‌سازی 20 درصدی اظهار داشت: «این روند به همین منوال ادامه پیدا خواهد کرد تا زمانی که توافقی به دست بیاید و بر اساس آن آمریکا تمامی تحریم‌های خودش را بردارد.»

این در حالی است که وزارت خارجه آمریکا شامگاه پنجشنبه 8 آوریل با کاهش انتظارات و خوش‌بینی‌ها از نشست وین اعلام کرده بود:«حتی اگر نشست وین به کاهش تحریم‌ها در قبال بازگشت تهران به تعهدات برجامی‌اش منجر شود، تحریم‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک و تروریسم برداشته نمی‌شوند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید