مسئول گروه داعش در شهر کابل دستگیر شد

جنگجویان شبکه القاعده در 20 ولایت افغانستان فعالیت دارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دفتر مطبوعاتی معاون اول ریاست جمهوری افغانستان، شنبه 10 آوریل، با انتشار اعلامیه‌ای از دستگیری غلام ناصر الخراسانی، مسئول گروه داعش در شهر کابل خبر داد.

در این اعلامیه آمده: «غلام ناصر فرزند غلام سخی، مشهور به الخراسانی، یکی از سردسته‌های اصلی گروه تروریستی طالبان داعشی و مسئول گروه تروریستی داعش در شهر کابل به دست سپاهیان گمنام امنیت ملی گرفتار شد.»

در این اعلامیه ذکر شده: «الخراسانی در ده‌ها حمله تروریستی و تخریبی در شهر کابل نقش اصلی داشت که بر علاوه موارد تروریستی قتل و اختطاف، عمل شنیع لواطت را نیز در کارنامه سیاه خود دارد. الخراسانی در کنار دیگر جنایت‌هایش یک نوجوان 14 ساله را از ساحه غرب کابل اختطاف کرده بود که پس از انتقال به تاله و برفک او را ابتدا با انواع و اقسام شکنجه مورد اذیت و آزار قرار داده و بعد از عمل شنیع لواط وی را به قتل می‌رساند.»

براساس این اعلامیه: «امثال الخراسانی با شعارهای پوشالی، به‌اصطلاح ادعای خلافت اسلامی سر می‌دهند؛ اما در حقیقت به‌غیراز جنایت و ارضای شهوت حیوانی خود به چیز دیگری نمی‌اندیشند. این تنها یک نمونه از ده‌ها نمونه اعمال شرم‌آور تروریستان جنایتکار است. نامبرده پس از ارتکاب به اعمال متذکره مدتی خود را از دید پنهان کرده، دزدانه و مخفیانه گشت‌وگذار می‌کرد تا اینکه توسط نیروهای دلیر امنیت ملی از ناحیه هشتم کابل گرفتار گردید.»

فعالیت جنگجویان القاعده در 20 ولایت افغانستان

خبر دستگیری مسئول گروه داعش در شهر کابل در شرایطی نشر شده که سایت «لانگ وار ژورنال» به تاریخ 8 آوریل 2021، گزارش داد که جنگجویان شبکه القاعده در 20 ولایت (استان) از 32 ولایت افغانستان فعالیت دارند، در ده‌ها حمله در ولایت‌های مختلف این کشور دست داشته‌اند.

در حالی که گروه طالبان در وب‌سایت رسمی‌شان روزانه از ده‌ها حمله علیه نیروهای امنیتی و اهداف دولتی افغانستان گزارش می‌دهد، روزنامه «ثبات» شبکه القاعده فقط از حملاتی که جنگجویانش در شبه قاره هند و همچنین گروه‌های وابسته به آن، مانند «جهاد اسلامی» انجام می‌دهند، خبر می‌دهد.

روزنامه «ثبات» از حضور جنگجویان شبکه القاعده در 18 ولایت، بدخشان ، بلخ، فراه، فاریاب، غزنی، هلمند، جوزجان، کاپیسا، کابل، قندهار، کنر، کندز، خوست، لوگر، ننگرهار، تخار، ارزگان و زابل خبر داد اما سایت «لانگ وار ژورنال» نوشت که نیروهای امنیتی افغان در دو ولایت دیگر نیمروز و پکتیکا جنگجویان القاعده را هدف قرار دادند که در مجموع می‌شود گفت آنان در 20 ولایت افغانستان فعالیت دارند.

اما گزارش‌های مطبوعات افغانستان از سپتامبر 2020 تاکنون نشان می‌دهد که القاعده و متحدانش در هفت ولایت از ولایات اشاره شده توسط روزنامه «ثبات» فعالیت می‌کنند، این ولایات عبارتند از: بدخشان، فراه، غزنی، هلمند، کاپیسا، کنر و ننگرهار می‌باشد.

وزارت دفاع ملی افغانستان به شبکه «طلوع نیوز» گفته که با وجود تعهد طالبان به قطع روابط با القاعده و شورشیان خارجی دیگر در توافق‌نامۀ صلح آمریکا - طالبان، هنوز هم این گروه با القاعده رابطه دارد.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع ملی افغانستان گفته است: «رابطه میان گروه القاعده و طالبان مثل گذشته تنگاتنگ بوده در نقاط مختلف و ولایات مختلف کشور در نتیجه عملیات نیروهای ما افراد کلیدی القاعده هدف قرار گرفته‌اند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید