خلیل‌زاد برای گفت‌وگو درباره صلح وارد کابل شد

نشست استانبول به زودی در رابطه با صلح افغانستان برگزار می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، شنبه 10 آوریل 2021، با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در مورد آمادگی‌ها برای برگزاری نشست استانبول ترکیه صحبت کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در اعلامیه‌ای نوشت: «هر دو جانب در رابطه به انکشافات پروسۀ صلح و آمادگی‌ها برای کنفرانس قریب‌الوقوع ترکیه، بحث و تبادل نظر کردند.»

زلمی خلیلزاد، امروز شنبه به هدف گفت‌وگو در مورد صلح و «نشست ترکیه»، وارد کابل شد.

در همین حال، شورای عالی مصالحه ملی افغانستان طرح‌های پیشنهادی صلح را بررسی کرده و هیأت این کشور نیز با یک طرح واحد صلح به نشست ترکیه اشتراک خواهد کرد.

از سوی دیگر، شماری از باشند‌گان کابل پایتخت افغانستان، جمعه 9 آوریل 2021، با تجمع در ورزشگاهی، نسبت به روند صلح اعلام موضع کرده و تاکید کردند، نظام کنونی حفظ و در نشست ترکیه بر آتش‌بس توافق شود.

همچنان دیدبان حقوق بشر پنج‌شنبه 8 آوریل 2021، در گزارشی نوشت، زنان افغان باید در نشست صلح میان دولت افغانستان و طالبان در استانبول ترکیه، نقش کامل و معنی‌دار داشته باشند و سازمان ملل باید در این مورد اطمینان حاصل کند.

حکومت متمرکز توانایی آوردن صلح را ندارد

قرار است در آینده نزدیک نشست استانبول ترکیه در رابطه با صلح افغانستان برگزار شود. محمد اشرف غنی در همین رابطه اعلام کرد که خواهان صلح عادلانه و پایدار در کشورش است.

اما احمد سعیدی، آگاه مسایل سیاسی افغانستان، می‌گوید: «به باور من وضعيت کنونی افغانستان زمانی بهتر خواهد شد که در افغانستان حکومت غیرمتمرکز سر قدرت باشد. یعنی تقسیم وظایف رئیس جمهور و نخست‌وزیر به شمول ولایات، انتخابی باشند.»

سعیدی اضافه کرد: «تجربه نشان داده است که حکومت‌های متمرکز علاوه از اينکه توانائی آوردن صلح و امنیت را در کشور نمي‌داشته باشند، حتی خود موجبات تکتاتوری (دیکتاتوری) و تروريزم غيرمستقيم را فراهم می‌سازند.»

گفتنی است که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان، شنبه 3 آوریل 2021، در نشست خبری در کابل گفته بود، حکومت این کشور برای برگزاری انتخابات زودهنگام که منجر به برقراری صلح شود حاضر است و محمد اشرف غنی، در انتخابات کاندیدا نخواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید