بیانیه 300 نویسنده ایرانی برای آزادی فعالان فرهنگی در بند

شماری از نویسندگان ایرانی خواستار آزادی بکتاش آبتین و دیگر فعالان فرهنگی در بند شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بیش از 300 نویسنده ایرانی در بیانیه‌ای با عنوان «بکتاش آبتین و دیگر اهالی قلم را آزاد کنید!» خطاب به قوه قضائیه، دولت حسن روحانی و سازمان زندان‌ها، ضمن ابراز نگرانی نسبت به بحران کرونا در زندا‌ن اوین، خواستار آزادی فوری نویسندگان و فعالان فرهنگی در بند شدند.

در این بیانیه که به امضای 335 نویسنده، شاعر و اهل قلم و فرهنگ رسیده، آمده است: «با توجه به اخبار موحشی که از شیوع بیماری کرونا در زندان اوین و ابتلای برخی از همکاران در بندمان به این بیماری منتشر شده است، مسئولیت تام و تمام حفظ جان و سلامتی آنان را بر عهده شما می‌دانیم.»

یکی از این زندانیان بکتاش آبتین است که پیشتر به اتهام‌هایی از جمله «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور»، محاکمه و به شش سال زندان محکوم شده بود. او مهرماه 99 برای گذراندن دوران حبس به زندان اوین منتقل شد.

آبتین 13 فروردین با علائم ابتلا به کرونا به بهداری زندان اوین مراجعه کرد اما جواب تست پی‌سی‌آر او منفی بود. ولی پس از دو روز با تشدید علائم بیماری بستری شد.

در این بیانیه تاکید شده: «اکنون که متاسفانه بکتاش آبتین درگیر بیماری مهلک کرونا شده است، با یقین بدین موضوع که درمان او باید حتما در خارج از محیط زندان پیگیری و انجام شود، از شما می‌خواهیم تا پیش از وقوع فاجعه‌ای جبران‌ناپذیر او و دیگر یاران اهل قلم در بندمان را به فوریت آزاد کنید!»

رضا خندان مهابادی

رضا خندان مهابادی، کیوان صمیمی و کیوان باژن از دیگر نویسندگان و اهالی قلم هستند که در زندان به سر می‌برند.

این سه عضو «کانون نویسندگان ایران» به اتهام‌‌های «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور»، آبتین و خندان مهابادی هر کدام به شش سال زندان و باژن نیز به سه سال و شش ماه حبس محکوم شدند.

خسرو صادقی بروجنی، نویسنده، روزنامه نگار و دیگر عضو «کانون نویسندگان ایران» نیز هم‌اکنون دوران محکومیت 5 ساله خود را در زندان اوین سپری می‌کند.

خبرگزاری «هرانا» ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، اخیرا در گزارشی از مشاهده علائم کرونا میان چند تن از زندانیان اندرزگاه 8 زندان اوین خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید