آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از نقض جدید برجام از سوی ایران خبر داد

ایران به طور ضمنی به نقض جدید توافق هسته‌ای امضا شده با قدرت‌های جهانی متهم شد.

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جمعه 9 آوریل 2021 در گزارشی ضمن اشاره به مورد جدید نقض توافق هسته‌ای از سوی ایران، این کشور را به دستکاری در ذخایر اورانیوم غنی‌شده‌اش متهم کرد.

در گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که خبرگزاری «رویترز» روز جمعه از آن مطلع شده، ایران به طور ضمنی به نقض جدید توافق هسته‌ای امضا شده با قدرت‌های جهانی متهم شد.

اتهام ایران از سوی آژانس به نقض جدید توافق برجام، همزمان با دیدار و رایزنی‌های هیات ایرانی با نمایندگان قدرت‌های جهانی برای احیای توافق هسته‌ای 2015، صورت گرفته که احتمالا به ایجاد تنش ایران و کشورهای غربی منجر خواهد شد.

هرچند آژانس از اتهام آشکار ایران به نقض توافق هسته‌ای خودداری کرده طبیعتا این گونه گزارش‌های «ویژه» آژانس تنها در صورت وقوع نقض‌هایی، به کشورهای عضو ارسال می‌شوند‌.

نشست وین
نشست وین

در این راستا دیپلمات‌ها به خبرگزاری «رویترز» گفته‌اند که آنچه در این گزارش آژانس آمده است تا سطح نقض جدید توافق هسته‌ای پیش رفته که در ارتباط با ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران است.

با امضای توافق هسته‌ای در سال 2015، کشورهای امضا کننده آن افزایش میزان ذخایر اورانیوم غنی‌شده ایران را محدود کردند اما صفحه‌های سوخت قراضه دارای مقادیری از اورانیوم غنی‌شده تا سطح 20 درصد را مستثنی کرده و آنها را «هدر رفته» تلقی کردند.

اکنون اما گزارش روز جمعه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی یادآور شده که ایران بعضی از این مواد را احیاء کرده است.

هرچند میزان اورانیوم غنی‌شده در این صفحه‌های سوخت کم است ارائه گزارش درباره آن اما در زمانی حساس بوده، به ویژه‌ این‌ که این اقدام ایران در سایه مشارکت تهران و ایالات متحده در مذاکرات غیر مستقیمی است که در وین برای یافتن راهکاری جهت بازگشت دو طرف به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای انجام می‌شود که به خودی خود، نقض جدید توافق هسته‌ای به شمار می‌رود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید