کاخ سفید: سرنوشت شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را پیگیری می‌کنیم

ایران از «گروگان‌گیری» افراد دو تابعیتی به مثابه ابزار فشار برای پیش بردن مقاصد خود سود می‌برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید روز گذشته گفته است به‌رغم نبود کانال دیپلماتیک ایالات متحده با ایران، موضوع آمریکایی‌های زندانی در این کشور را همچنان پیگیری خواهد کرد.

جن ساکی در نشست خبری روز پنجشنبه 8 آوریل، در پاسخ به این پرسش که آیا آزادی شهروندان آمریکایی زندانی در ایران در مذاکرات وین مورد بحث قرار می‌گیرد، گفت: «واشینگتن از طریق متحدان خود و کانال‌های دیپلماتیک مختلفی که با ایران وجود دارد، سرنوشت شهروندان آمریکایی زندانی در ایران را پیگیری می‌کند.»

هفته گذشته، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، به مناسبت دو هزارمین روز بازداشت سیامک نمازی، زندانی ایرانی- آمریکایی، در ایران خواستار آزادی او و پدرش باقر نمازی شد.

آنتونی بلینکن و رابرت مالی در توییتی مشابه اعلام کردند که «2000 روز پیش سیامک نمازی به این دلیل که شهروندی آمریکاست در ایران دستگیر شد. وقتی پدرش، باقر، برای آزادی او به ایران پرواز كرد نیز دستگیر شد و حالا ممنوع الخروج است. تمام گروگان ها و بازداشت‌شدگان ایالات متحده که با رویه‌ای فراقانونی در ایران بازداشت شده‌اند باید آزاد شوند و به عزیزان خود بپیوندند.»

سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی، مراد طاهباز، زندانیان ایرانی- آمریکایی محبوس در ایران هستند که عموما با اتهام مشترک «جاسوسی» و «همکاری با نهادهای امنیتی خارجی» در ایران محاکمه شده‌اند.

به گزارش نهادهای حقوق بشری تعداد بیشتری از شهروندان آمریکا در ایران تحت بازداشت و بازجویی قرار دارند اما از هویت و تعداد این افراد اطلاعاتی در دست نیست.

حکومت ایران دو تابعیتی بودن شهروندان خود را به رسمیت نمی‌شناسد و به گفته دولت‌های غربی و نهادهای حقوق بشری از دستگیری و «گروگان‌گیری» افراد دو تابعیتی به مثابه ابزار فشار برای پیش بردن مقاصد خود سود می‌برد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید