حضور ناوهای جنگی آمریکا و روسیه در دریای سیاه

اعزام دو ناو جنگی آمریکا به دریای سیاه از تنگه بسفر در پی حضور 10 کشتی روسیه برای مشارکت در رزمآیش

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه ترکیه جمعه 9 آوریل 2021 اعلام کرد که ایالات متحده، در پی بروز تنش میان اوکراین و روسیه، 2 کشتی جنگی را از طریق تنگه بسفر به دریای سیاه اعزام خواهد کرد.

وزارت خارجه ترکیه اعلام کرد که این دو کشتی تا 4 مه در دریای سیاه باقی خواهند ماند. طبق گفته رسانه‌های ترکیه، این کشتی‌ها «هفته آینده» از تنگه بسفر در استانبول عبور خواهند کرد.

روسیه نیز نگرانی خود را در مورد افزایش تحرکات در دریای سیاه، در آستانه عبور 2 شناور جنگی آمریکایی از این آب‌ها ابراز داشت.

کشتی روسیه در دریای سیاه
کشتی روسیه در دریای سیاه

این در حالی است که وزارت دفاع روسیه پنجشنبه 8 آوریل، بیش از 10 کشتی نیروی را برای شرکت در رزمایش به حرکت درآورد.

در همین راستا، سخنگوی کرملین جمعه 9 آوریل 2021، پس از تماس تلفنی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و درخواست او از ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برای پایان دادن به حضور نظامی در نزدیکی مرز با اوکراین گفت: «روسیه حق دارد نیروهای خود را در خاکش به هر شکلی که بخواهد به حرکت درآورد.»

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در کنفرانس مطبوعاتی تلفنی به خبرنگاران گفت که اوضاع در شرق اوکراین «بسیار آشفته است که دربر دارنده خطر عملیات جنگی را در مقیاس وسیع است.»

کرملین با نگرانی خود را از سرگیری درگیری‌های گسترده در شرق اوکراین، افزود که ممکن است اقداماتی را در راستای محافظت از غیرنظامیان عملی سازد.

کشورهای غربی و اوکراین نسبت به استقرار استحکامات ارتش روسیه در نزدیکی اوکراین، ابراز نگرانی کرده‌اند. مسکو گفته است که نیروهایش را تا زمانی که ضروری بداند در منطقه حفظ خواهد کرد و این نیروها هیچ تهدیدی را ایجاد نمی‌کنند.

کیف پس از استقرار استحکامات ارتش روسیه در نزدیکی مرز و افزایش خشونت در امتداد حدفاصل میان نیروهای اوکراین و جدایی طلبان تحت حمایت روسیه در منطقه «دونباس» اوکراین، زنگ‌های خطر را به صدا درآورده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید