اعتراض رضا پهلوی به قرارداد 25 ساله با چین: خامنه‌ای «خیانتکار» است

پهلوی خطاب به چین: زیر بار قراردادهای خائنانه نمی‌رویم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شاهزاده رضا پهلوی، ولی‌عهد سابق ایران، در پیامی ویدئویی قرارداد 25 ساله ایران و چین را «خائنانه» و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران را «خیانتکار» خطاب کرد.

در این پیامی که در حساب توییتری پهلوی منتشر شده آمده است: «جمهوری اسلامی در اوج بحران مالی، اوج بحران مشروعیت سیاسی و در اوج انزوای جهانی قصد دارد دور از چشم مردم، کشور عزیز ما را به بیگانه واگذار کند تا شاید برای ادامه بقای خود زمان بخرد.

Advertisement

او همچنین «ادامه تسلط جمهوری اسلامی بر سرنوشت ایران» را عقب افتادن بیشتر این کشور «از قافله پیشرفت جهانی» دانست و گفت: «هر روز ادامه حکومت جمهوری اسلامی برابر است با فساد و فقر بیشتر برای مردم ایران و نابودی فرصت‌ها برای نسلی دیگر.»
ولی‌عهد سابق ایران افزود که حکومت ایران «در اوج بحران مالی و تنگنای اقتصادی، در اوج بحران مشروعیت سیاسی و در اوج انزوای جهانی» قصد دارد از معاهده ایران و چین به منظور خرید زمان برای «ادامه بقای خود» بهره ببرد.
پهلوی در همین رابطه تاکید کرد که این تنها «منابع طبیعی و ثروت و امکانات ایران نیست که بدون اجازه از مردم به بیگانه واگذار می‌شود» بلکه آینده فرزندان ایران برای «چند روز حیات بیشتر» رژیم به بیگانگان واگذار می‌شود.

خطاب به حاکمان چین

رضا پهلوی در پیام خود به حاکمان چین گفت: «پیام ما به حاکمان چین مشخص است. ما ملت ایران خواهان روابط محترمانه، دوستان و برابر با تمام ملل دنیا از جمله با ملت کهن چین هستیم اما زیر بار قراردادهای خائنانه‌ای که از سوی رژیم منزوی و نامشروع جمهوری اسلامی بسته شود نمی‌رویم.»

او در بخشی از پیام خود خطاب به رهبر جمهوری اسلامی، گفت: «آقای خامنه‌ای، شما در 32 سال حکومت خود، مستبدانه و عامدانه باعث و بانی بدبختی میلیون‌ها ایرانی و عقب ماندگی و انزوای کشور ایران بوده‌اید، شما 32 سال یک نفره برای میلیون‌ها ایرانی تصمیم گرفته‌اید که نتیجه آن چیزی جز فساد، تباهی، تبعیض، فقر و فلاکت نبوده است. شما نه تنها هیچ‌گاه خود را در معرض پرسش و همه‌پرسی مردم قرار نداده‌اید بلکه حتی شهامت انجام یک مصاحبه حتی با رسانه‌های وابسته به خودتان را هم نداشته‌اید.»

پهلوی خطاب به خامنه‌ای گفت: «شما و حکومت تحت رهبریتان با ماجراجویی هسته‌ای، لشکرکشی‌های منطقه‌ای و صدور تروریسم، ملتی بزرگ و ثروتمند را منزوی کردید و به فقر و فلاکت کشاندید. شما و نزدیکان فاسدتان از طریق نهادهایی که مستقیما زیر نظر خود شما اداره می‌شوند رفاه و سعادت را از میلیون‌ها ایرانی ربوده‌اید.»

گفتنی است سند برنامه همکاری موسوم به معاهده 25 ساله ایران و چین، 18 مارس 2021، به امضای محمدجواد ظریف و وانگ یی وزرای خارجه دو کشور رسید.

مفاد قرارداد 25 ساله ایران و چین اعتراض بسیاری از نخبگان و جریان‌های سیاسی را به همراه داشت. تعدادی از شهرهای ایران هم شاهد تجمعات اعتراضی کوچک علیه این توافق که دارای بنود محرمانه است، بود.

اما مقامات ایرانی در پاسخ به اعتراض‌ها مدعی شدند که تفاهم با چین از جنس «سند و نقشه راه» است نه قرارداد، «عدد و رقم» در آن نیست و هیچ «انحصاری» به کسی داده نشده و مدیریت و اداره هیچ «جایی یا منطقه‌ای» به کسی داده نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید