دور دوم نشست وین با تجمعات اعتراضی ایرانیان همراه شد

ادامه گفتگوها به روز سه‌شنبه هفته آینده موكول شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دور دوم جلسات نشست کمیسیون مشترک توافق هسته‌ای میان کشورهای حاضر در برجام، صبح روز جمعه، در شهر وین پایتخت اتریش، برگزار شد. همزمان با آن تعدادى از ایرانیان ساکن اتریش مقابل هتل محل برگزاری نشست، تجمع‌ اعتراضی برگزار کردند.

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اعلام کرد که در نشست امروز جمعه 20 فروردین، نتایج اقدامات انجام گرفته در روزهای اخیر جمع‌بندی می‌شود.

به گزارش خبرنگار «العربيه»، جلسه نشست وین درباره تعیین نقشه‌راه برای مرحله بعدی مذاکرات توافق هسته‌ای ایران پايان يافت. ادامه گفتگوها به روز سه‌شنبه هفته آینده موكول شد.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران ، در اولین واکنش ، در حساب توییتری خود نوشت: ایران مسیری منطقی برای انطباق کامل با برجام پیشنهاد داد».

به گفته او ، ایالات متحده باید اول به برجام بازگردد و ایران پس از راستی‌آزمایی سریع، پاسخ متقابل می‌دهد. ظریف خواستار لغو تحریم‌های دوره ترامپ « بدون استثنا» شد.

به گفته منابع «العربیه»، هیئت آمریکایی در وین به واشینگتن باز می‌گردد. وانگ کیون، نماینده چین در نشست امروز گفت که فاصله بین مواضع طرفین در حال کم شدن است و ظرفیت رسیدن به یک توافق تدریجی وجود دارد.

عباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و رئیس تیم مذاکره کننده تهران در وین گفت: «ایران دلیلی برای ادامه گفتگوها نمی‌بیند مگر اینکه سایر طرف‌های برجام اراده سیاسی برای حل و فصل مسائل نشان دهند.»

وی افزود: «در غیر این صورت، دلیلی برای ادامه مذاکرات وجود نخواهد داشت.»

عراقچی در جریان این مذاکرات با تاکید بر لغو «کلیه» تحریم‌های دوران ترامپ، علیه ایران افزود: «تنها پس از راستی‌آزمایی لغو این تحریم‌ها، ایران آمادگی دارد تا اقدامات جبرانی خود را متوقف نموده و به اجرای کامل برجام بازگردد.»

در دور اول این نشست که سه‌شنبه 17 فروردین، برگزار شد مذاکره کنندگان بر تشکیل دو کارگروه فنی و حقوقی برای بحث درباره بازگشت ایران به تعهدات برجامی و لغو تحریم‌ها به توافق رسیدند.

بیانیه اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا نیز طی بیانیه‌ای که در تارنمای سرویس اقدام خارجی آن اتحادیه منتشر شده آورده است: «اعضا، بحث‌هایی که در سطوح مختلف کمیسیون مشترک در خصوص بازگشت احتمالی امریکا به برجام صورت گرفته را مورد ارزیابی قرار داده و سازوکارهایی جهت تضمین بازگشت به برجام و اجرای موثر آن را به بحث گذاشتند.»

در ادامه این بیانیه با اشاره به ریاست انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در نشست اخیر، آمده: «دو گروه کارشناسی رفع تحریم و اجرای ترتیبات هسته‌ای اقدامات خود را به اطلاع کمیسیون مشترک رسانده و اعضا تبادل نظرهای سازنده و نتیجه‌محور را مدنظر قرار دادند.»

در پایان بیانیه ضمن تاکید بر ادامه تماس‌های هماهنگ‌کننده با همه اعضای برجام و با ایالات متحده نوشته شده: «کمیسیون مشترک گروه‌های کارشناسی را موظف نمود تا اقدامات خود را ادامه داده و توافق کرد تا طی هفته آتی در وین مجددا تشکیل جلسه دهد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید