اخبار ضدونقیض از فیلتر «کلاب هاوس» در ایران

منتقدان باور دارند مقامات ایران از رسانه‌های اجتماعی برای گسترش «پروپاگاندای» رژیم بهره می‌برند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دسترسی به «کلاب هاوس» در ایران طی ساعات گذشته با اختلال همراه شد. رسانه‌های ایران گزارش کردند که این پلتفرم از دسترسی برخی کاربران خارج شد و آنها تنها با فیلترشکن توانستند به آن متصل شوند، اما محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران با رد فیلتر «کلاب هاوس» در این کشور ادعا کرد که «مشکل کلاب هاوس مربوط به یکی از اپراتورهای کشور بود که اختلالی در برخی مناطق کشور داشت و ربطی به فیلترینگ ندارد».

در حالیکه انتقادات به حضور مقامات ایرانی در «کلاب هاوس» که در روزهای اخیر سر و صدای زیادی ایجاد کرده، وارد شده است و برخی مخالفان جمهوری اسلامی خواستار حذف اکانت‌های مقامات ایران شده‌اند، گزارش‌هایی درباره اختلال در آن، از سوی برخی رسانه‌های ایران منتشر شده است.

بر اساس این گزارش‌ها، طی ساعات گذشته، برخی از کاربران به این پلتفرم دسترسی نداشتند و تنها با فیلترشکن توانستند وارد «کلاب هاوس» شوند، اما وزیر ارتباطات ایران گفت که بحث «فیلترینگ کلاب هاوس مطرح نیست».

جهرمی همچنین ادعا کرد: «مشکل کلاب هاوس مربوط به یکی از اپراتورهای کشور بود که اختلالی در برخی مناطق کشور داشت و ربطی به فیلترینگ ندارد».

استقبال کاربران ایرانی طی هفته‌های اخیر از «کلاب هاوس»، قابل توجه بوده است، انتخابات ریاست‌ جمهوری پیش رو در این کشور و مسائل اجتماعی از جمله مباحثی بودند که تاکنون درباره آنها در این پلتفرم بحث و گفت‌وگو شده است.

برخی از مقامات ایران از جمله محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران و عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران، با توجه به محدودیت‌هایی که می‌توان در این شبکه اجتماعی ایجاد کرد در آن شرکت کردند.

این مقامات علاوه بر بهره‌برداری از این شبکه برای توجیه سیاست‌ها نظام، آزادی بیان در آن را به شکلی که مورد نظرشان است، محدود کردند. فرید مدرسی، مجری جلسه گفت‌وگو با ظریف در «کلاب هاوس» اعلام کرد که «خبرنگاران رسانه‌های فارسی‌زبان در خارج از کشور و فعالان سیاسی مخالف حکومت ایران» اجازه سوال کردن در این گفت‌وگو را نداشتند.

برخی منتقدان باور دارند، مقامات ایران این رسانه اجتماعی را تریبونی برای گسترش «پروپاگاندای» این رژیم قرار داده‌اند و خواستار حذف اکانت آنها شدند.

بر اساس گزارش فاکس‌نیوز، کمیته تحقیقاتی جمهوری‌خواهان امروز در نامه‌ای به «پائول دیویسون»، مدیر اجرایی برنامه کلاب هاوس، خواستار حذف اکانت مقامات ایران از «کلاب هاوس» شد و درباره فرصتی که به وزیر خارجه ایران، برای حضور در این برنامه داده شد تا «پروپاگاندای» خود را گسترش دهد، انتقاد کرد.

این در حالی است که برخی شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها از جمله؛ فیس‌بوک، توئیتر و تلگرام که مورد استفاده مقامات ایران قرار می‌گیرند، در این کشور فیلتر هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید