آمریکا: تحریم‌های موشکی ایران و حمایت‌اش از تروریسم باقی می‌ماند

جمهوری‌خواهان می‌گویند به هیچ توافقی با ایران پایبند نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه آمریکا بعد شامگاه پنجشنبه 8 آوریل اعلام کرد، حتی اگر نشست به کاهش تحریم‌ها در قبال بازگشت تهران به تعدات برجامی‌اش منجر شود، تحریم‌های مرتبط با موشک‌های بالستیک و تروریسم برداشته نمی‌شوند.

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: «نباید بیش از اندازه به گفتگوهای وین، خوشبین بود. پیشنهاد دادیم در ازای پای‌بندی ایران به تعهداتش تحریم‌های برداشته شود» .

در همین حال،رسانه‌های آمریکایی‌ گزارش دادند، جمهوری‌خواهان به جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده اطلاع داده‌اند، به هر توافقی که منجر به رفع تحریم‌ها از ایران شود، پای‌بند نیستند.

همزمان اتحادیه اروپا اعلام کرد، روز جمعه 9 آوریل نشستی با حضور فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه، چین و ایران و بدون حضور آمریکا در وین برگزار می‌شود.

طبق این گزارش این جلسه به ریاست انریکه مورا و جوزف بورل به نمایندگی از اتحادیه اروپا برگزار می‌شود.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در آژانس بین المللی انرژی اتمی، نیز در حساب توییتری خود نوشت، انتظار می‌رود که نتایج دو کمیته تخصصی در وین درباره پرونده هسته‌ای ایران، بعد از ظهر امروز ، پنجشنبه منتشر شود.

اولیانوف در مصاحبه با «العربیه» گفت، فعال سازی مفاد توافق هسته‌ای ایران با ایالات متحده و اجرای تعهدات دو طرف به زمان نیاز دارد.

او افزود: «ما باید بین احیای توافق هسته‌ای و اجرای مجدد آن تفاوت قائل شویم، زیرا فعال‌سازی توافقنامه برجام ایجاب می‌کند که ایالات متحده و ایران به توافق پایداری بین خودشان برسند».

در همین راستا نماینده چین در مذاکرات وین نیز گفت، پرونده نقش منطقه‌ای ایران، باید جدا از برنامه هسته‌ای مورد بحث قرار گیرد.

پیشتر، عباس عراقچی، معاون وزيرخارجه ایران و رئيس هيئت مذاکره کننده در وين، روز پنجشنبه اظهار داشت که مذاکرات وین روز جمعه شاهد جلسه‌ای از طرف‌های باقیمانده در توافق هسته‌ای خواهد بود که هیئت‌ها چند روز استراحت می کنند و برای رایزنی به کشورهای برمی‌گردند و سپس هفته آینده برای تکمیل گفتگوها به وین باز خواهند گشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید