آسوشیتد پرس: حمله به «ساویز» ضربه‌ای به نمایش قدرت ایران در یمن بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری آمریکایی«آسوشیتد پرس»، جمعه 9 آوریل 2021، حمله به کشتی ایرانی «ساویز» در دریای سرخ را ضربه‌ای به نمایش قدرت ایران در جنگ یمن، توصیف کرد.

خلاف ادعاهای مقامات ایرانی که میزان خسارت‌های وارده به کشتی «ساویز» را سبک ارزیابی کردند، خبرگزاری آمریکایی «آسوشیتد پرس» امروز جمعه اما آسیب‌های وارده به این کشتی را سنگین توصیف کرده و حمله به این کشتی و خسارت‌های سنگین ناشی‌ از آن را ضربه‌ای به نمایش قدرت ایران در جنگ یمن دانست.

بنا به گزارش این خبرگزاری به نظر می‌رسد حمله به «ساویز» قوی‌ترین ضربه طی «جنگ در سایه» میان اسرائیل و ایران باشد.

کشتی «ساویز»

آسوشیتد پرس با اشاره به این‌که تحلیل عکس‌های ماهواره‌ای نشان از نشت سوخت از کشتی «ساویز» دارد، گفت که «آسیب وارده به کشتی ساویز، بزرگ است و خسارت ناشی از آن«ضربه‌ای به نمایش قدرت ایران در یمن و دریای سرخ است».

این خبرگزاری گفت که حجم آسیب‌های وارده به کشتی «ساویز» نشان از نیاز آن به یدک‌کشی و انجام تعمیر دارد.

به گزارش رسانه‌ها این حمله، در بدنه کشتی ساویز در زیر آب شکاف ایجاد کرده و آب به درون موتورخانه کشتی نفوذ کرده و با این وجود ایران گفته که ضربه «سبک» بوده است.

بنا به یک منبع نظامی اسرائیلی، این کشور برای مقابله با واکنش احتمالی ایران با استفاده از موشک‌های دریایی یا حملات پهپادی انفجاری، اوضاع در منطقه را زیر نظر دارد.

یک منبع اسرائیلی گفته بود که حمله به کشتی «ساویز» در تلافی حمله ایران به دو کشتی تحت مالکیت شرکت‌های اسرائیلی صورت گرفته است.

حمل به کشتی «ساویز» همزمان با آن صورت می‌گیرد که مذاکرات میان ایران و قدرت‌های جهانی برای بازگشت به توافق هسته‌ای که اسرائیل مخالف آن است، همچنان در جریان است.

از سویی نیروی دریایی اسرائیل در حالت آماده‌باش قرار گرفته و علاوه بر زیردریایی‌ها، کشتی‌های جنگی آن نیز دریای سرخ و مدیترانه را پیموده و زیر نظر گرفته‌اند و اقدام به جابجایی نیروهای ویژه کماندو می‌کنند.

دو طرف رویارویی همچنین تلاش می‌کنند خط قرمزهای مشترک را حفظ کرده، تا هیچ کشتی‌ای در نتیجه این گونه حملات غرق نشود.

پیش‌تر در واکنش به حمله به کشتی «ساویز»، ابوالفضل شکارچی، سخنگوی نیرو‌های مسلح ایران پنجشنبه، طی مصاحبه گفت که تهران به «عوامل حمله به کشتی ایران» در دری ایسرخ پاسخ قاطعانه‌ای خواهد داد.

شکارچی در مصاحبه با خبرگزاری «اسپوتنیک» گفت: «بدون کوچکترین تردید، حمله به کشتی ایران در دریای سرخ را پاسخ خواهیم داد، اما فعلا تا پایان تحقیقات و شناسایی ابهامات حادثه صبر خواهیم کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید