ساده‌ترین و موثرترین روش‌های سوزاندن چربی اضافی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

سایت «هلث انلاین» (Healthline) در گزارشی درباره بهترین راه‌های از بین بردن چربی‌‌های اضافی بدن تاکید کرد تحقیقات نشان داده اگرچه چربی اضافی می‌تواند در هر نقطه از بدن انسان جمع شود، اما به دلیل تمایل طبیعی بدن انسان به ذخیره سازی چربی، اغلب چربی‌ها در اطراف کمر و شکم متراکم می‌شوند.

براساس گزارش «هلث انلاین»، تجمع و توزیع چربی به عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، هورمون‌ها یا جنسیت مرتبط است.تجمع چربی در اطراف کمر، یکی از رایج‌ترین مشکلات دوران پیری است، زیرا با گذشت زمان، بدن انسان توزیع مجدد چربی از اندام‌ها به داخل تنه جسم را انجام می‌دهد اما کند شدن روند سوخت و ساز بدن، منجر به افزایش وزن می‌شود.

در این گزارش آمده که کاهش چربی یا وزن یک ناحیه از بدن امکان پذیر نیست، مگر اینکه شخص تصمیم به کم‌کردن وزن کلی خود بگیرد. برای کاهش کلی وزن، باید از روش‌هایی استفاده کنیم که باعث افزایش سوزاندن کالری و چربی در بدن ‌شود. سایت بهداشت و سلامتی «هلث انلاین» (Healthline) این روش را به این ترتیب بیان کرده است:

اول: رژیم غذایی

برای کم کردن وزن ما به سوزاندن کالری بیشتر از آنچه مصرف کردیم، نیاز داریم. لذا برای طی کردن این مرحله به صورت سالم و تندرست، متخصصان به طور کلی سوزاندن حدود 500 کالری در روز همراه با رژیم غذایی را توصیه می‌کنند. که شامل موارد زیر است:

رژیم غذایی
رژیم غذایی


میوه‌ها و سبزیجات: غذاهای گیاهی کم کالری و سرشار از فیبر هستند که احساس سیری را برای مدت طولانی حفظ می‌کند. همچنین سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری است.

غلات کامل: غلات و کربوهیدرات‌های تصفیه شده مانند ماکارونی سفید را با غلات کامل دارای فیبر بالا و برنج قهوه‌ای جایگزین کنید.

پروتئین‌های بدون روغن: پروتئین‌های را می‌توان از غذاهای دریایی ماهی میگو..، مرغ و منابع گیاهی بدست آورد.

چربی‌های سالم: با خوردن آووکادو و روغن زیتون می‌توانید جایگزینی برای چربی‌های اشباع شده پیدا کنید.


غذاهای فرآوری شده یا فست فود : غذاهای فرآوری شده را که غالباً کالری زیادی دارند کاهش داده یا از آنها اجتناب کنید.

نوشیدن آب: آب حاوی کالری نیست و با خوردن مقدار کافی آب می‌توانید کالری بیشتری بسوزانید و در صورت نوشیدن یک لیوان آب قبل از غذا اشتها را کاهش دهید. هنگام مصرف آب به عنوان جایگزین نوشیدنی‌های شیرین یا گازدار، سلامتی شما را بهبود می‌بخشد و وزن اضافی را کاهش می‌دهد.

دوم: ورزش

به طور کلی کاهش وزن به فعالیت بدنی نیاز دارد. ورزش ضمن بهبود انرژی، سلامت استخوان و سلامتی ذهنی، کالری را نیز می‌سوزاند. متخصصان توصیه می‌کنند، به مدت 30 دقیقه / 5 روز در هفته به فعالیت بدنی مانند ورزش‌های، پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری بپردازند.

سوم: خواب و استرس

استرس با عواملی که باعث افزایش وزن می‌شوند، ارتباط مستقیم دارد. به عنوان مثال استرس می‌تواند به کمبود خواب وعدم انگیزه برای حرکت یا ورزش منجر شود که این دو عامل در افزایش وزن موثر هستند.

خواب کافی
خواب کافی

کمبود خواب نه تنها به مختل کردن متابولیسم یا روند سوخت و ساز بدن منجر می‌شود بلکه با هورمون گرسنگی در سطح بالایی در ارتباط است که این روند منجر به افزایش اشتها، خوردن کالری بیشتر و افزایش وزن می‌شود.

چهارم: تمرین برای از بین بردن چربی‌های اطراف کمر و شکم

با تحریک و تقویت عضلات در نواحی خاصی از بدن از جمله عضلات شکم و کمر، می توان چربی‌های جمع شده در اطراف آن را از بین برد.

ورزش تخته کناری

این ورزش نتایج خوبی برای عضلات شکم، باسن، ران و دو طرف کمر به دست می آورد، جایی که فرد به یک طرف دراز می کشد و آرنج را در زیر شانه ها قرار می دهد و زانوها را روی هم خم می کند.

ورزش تخته کناری ارشیوی
ورزش تخته کناری ارشیوی

ورزش با دوچرخه ثابت

ورزش دوچرخه ثابت یکی از تمرینات کلاسیک برای تقویت عضلات شکم و پهلوها است. این تمرین نوعی دوچرخه سواری در فضای بسته است و باعث تقویت عضلات و سوزاندن کالری بیشتری می‌شود.

دوچرخه ثابت
دوچرخه ثابت

ورزش دوچرخه ثابت، اندورفین در بدن را به جریان می‌اندازد. همچنین این نوع ورزش باعث تقویت ماهیچه ریه‌ها و عروق قلبی می‌شود. رکاب زدن با شدت زیاد عضلات ساق پا و ران‌ها را نیز فعال کرده و در عین حال عضلات شکم را نیز سفت می‌کند.

ورزش چرخش تنه

این نوع ورزش نیز باعث تقویت عضلات شکم و اطراف کمر و سوزاندن کالری می‌شود. ورزش چرخه تنه به شیوهای ایستاده و نشسته انجام می‌شود.

چرخش تنه
چرخش تنه

اگر فردی ترجیح می‌دهد ورزش چرخش تنه را به حالت ایستاده انجام دهد، باید در وحله اول درست ایستادن هنگام ورزش را مدنظر قرار دهد. انجام این تمرین با حرکت چرخشی آهسته و مکرر، عضلات را تحریک می‌کند و چربی‌ها را می سوزاند. این تمرین می‌تواند برای افراد مسن نیز انجام شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید