کشف 13 ژن جدید مرتبط با بیماری آلزایمر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پژوهشگران دانشگاه آمریکایی «هاروارد»، در یک پژوهش، موفق به شناسایی 13 ژن جدید مرتبط با بیماری آلزایمر شدند.

به گزارش روزنامه «نیورو ساینس»، پژوهشگران آمریکایی اوایل ماه آوریل در نخستین پژوهش مبنی بر به کار بردن «توالی‌یابی کل ژنوم»، (WGS) برای کشف انواع نادر ژنومی مرتبط با آلزایمر، 13 نوع یا جهش را شناسایی کرده‌اند. این پژوهش در یک یافته جدید دیگر، پیوندهای ژنتیکی جدیدی را میان آلزایمر و عملکرد سیناپس‌ها تثبیت می‌کند.

طبق گزارش این روزنامه، این پژوهش پیوندهای ژنتیکی جدیدی بین آلزایمر و عملکرد سیناپس‌ها که اتصالات انتقال اطلاعات بین سلول‌های عصبی و انعطاف پذیری عصب یا توانایی نورون‌ها برای تنظیم مجدد شبکه عصبی مغز را نشان می‌دهد.

این یافته‌ها می‌توانند به توسعه روش‌های درمانی جدید برای این بیماری عصبی ویرانگر کمک کنند.

این گروه پژوهشی، بررسی‌هایی را در مورد ریشه‌های ژنتیکی آلزایمر انجام داده‌اند. آنها ژن‌هایی را کشف کرده‌اند که به آغاز زودرس آلزایمر خانوادگی منجر می‌شود. آلزایمر ارثی، شکلی از آلزایمر است که در خانواده‌ها پدید می‌آید. یافته‌های این پژوهش شامل «پروتئین پیش ساز آمیلوئید بتا» و ژن‌های «پرسـنیلین1»(PSEN1) و «پرسـنیلین2» (PSEN2) می‌شود.

محققان بیمارستان عمومی «ماساچوست» و دانشکده بهداشت عمومی «تی اچ چان» هاروارد، نتایج این مطالعه را در مجله «انجمن آلزایمر» منتشر کردند.

پژوهشگران تاکید کردند که نوع ژن‌هایی که کشف شدند، در درجه اول با التهاب مزمن مغز یا التهاب عصبی در ارتباط هستند که خطر ابتلا به این بیماری شناختی را افزایش می‌دهند. از دست دادن سیناپس‌ها، یک تغییر عصبی است که با شدت زوال عقل در بیماری آلزایمر ارتباط بیشتری دارد اما پیش از این هیچ ارتباط ژنتیکی واضحی میان آلزایمر و این اتصالات حیاتی مشخص نشده بود.

دیمیتری پروکوپنکو از مرکز بهداشت مغز دانشگاه هاروارد گفت: «این تحقیق ما را به مرحله بعدی کشف «پاتوژنتیک» (ژن‌های بیماری‌زا) می‌رساند. زیرا این پژوهش به ما امکان می‌دهد کل توالی ژن انسانی را بررسی کنیم و انواع نادر ژنتیکی که قبلاً قادر به انجام آن نبودیم را ارزیابی کنیم.»

او افزود شناسایی جهش‌های ژنی که خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می‌دهند از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا ممکن است حاوی اطلاعات مهمی در مورد بیولوژی بیماری باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید