نماینده مجلس: غنی سازی 20 درصدی تنها در برابر لغو تحریم‌ها متوقف می‌شود

زهره الهیان: تا لغو تحریم‌ها سیاست ایران بازگشت به تعهدات برجامی نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

زهره الهیان نماینده مجلس ایران‌ شرط بازگشت آمریکا به برجام و توقف غنی‌سازی 20درصدی‌ از سوی تهران را لغو تمامی تحریم‌ها ازسوی ایالات متحده عنوان کرد.

الهیان پنج شنبه 19 فروردین در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اظهار داشت: «قبل از سفر هیئت مذاکره کننده ایران به وین، کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس جلسه‌ای را با مسئولان وزارت امور خارجه و عباس عراقچی برگزار کرد و نمایندگان انتظارات خود را از هیئت مذاکره کننده ایرانی مطرح کردند.»

او بیان کرد: «نکته مشترک اظهارات نمایندگان مجلس خطاب به مسئولان وزارت امور خارجه این بود که به هیچ وجه با هیئت آمریکایی مذاکره مستقیم و غیرمستقیم انجام نشود و پیش شرط بازگشت آمریکا به مذاکرات، لغو تمام تحریم‌های ایران است و تا این شرط محقق نشود، بازگشت آمریکا به مذاکرات و مذاکره با این کشور به هیچ وجه پذیرفتنی نیست.»

الهیان افزود: «تا زمانی که همه تحریم‌های ایران برداشته نشود، سیاست نظام جمهوری اسلامی ایران این نیست که به تعهدات برجامی بازگردد و یا آنکه غنی‌سازی اورانیوم 20 درصد را تعطیل کند.»

او‌ با اعلام این که مجلس ایران پیشتر به وزارت خارجه درباره مذاکرات با آمریکا هشدارهای لازم را داده، گفت: «مجلس به طور جدی پیگیر مذاکرات است و آن را رصد می‌کند. کوچک‌ترین تخلف از قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها مستلزم مجازات برای مستنکفین از قانون در هر سطح و مقامی است و ما هشدارهای لازم را به وزارت امور خارجه داده‌ایم.»

پیشتر احسان خاندوزی، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران انتفاع اقتصادی تهران در سال‌های اخیر از برجام را به دلیل ساده‌انگاری دستگاه دیپلماسی در پذیرش لغو حقوقی تحریم‌ها بسیار اندک دانسته بود.

به نوبه خود فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی مجلس ایران نیز ضمن ابراز بدبینی به نتایج دور جدید مذاکرات اتمی، تیم مذاکرات هسته‌ای دولت روحانی را معتقد به نظریه شکست خورده تنش‌زدایی دانست و آنها را به فریب افکار عمومی متهم کرد.

نشست وین بعدازظهر سه‌شنبه 17 فروردین با حضور و میانجگیری طرف‌های برجام (بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین) و ایران برگزار شد. قرار است این مذاکرات با برگزاری دو نشست کارشناسی موازی میان اعضای کمیسیون مشترک برجام در روزجمعه 20 فروردین ادامه یابد.

گفتنی است که برای اولین بار پس از خروج آمریکا از برجام در سال 2018، رابرت مالی فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران از سوی ایالات متحده در نشست وین شرکت کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size