نتانیاهو: توافق هسته‌ای با ایران برای اسرائیل الزام‌‌آور نخواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، چهارشنبه 7 آوریل 2021، در واکنش به تلاش‌ها برای احیای توافق هسته‌ای غرب با ایران، گفت توافق هسته‌ای که راه را برای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هموار کند، برای اسرائیل الزام‌‌آور نخواهد بود.

به گزارش‌ خبرگزاری‌ها بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، چهارشنبه در واکنش به روند مذاکرات هسته‌ای میان ایران و غرب و ضمن هشدار درباره خطرهای احیای توافق هسته‌ای امضا شده میان ایران و قدرت‌های بزرگ در سال 2015، گفت‌ «به ممانعت از کشوری که می‌خواهد با تحقق اهدافش ما را هدف قرار دهد، پایبندیم».

این موضع نتانیاهو چند ساعت پس از آن اعلام شد که دور نخست از گفتگوها در وین برای احیای توافق هسته‌ای میان قدرت‌های جهانی ( آلمان، فرانسه، بریتانیا بعلاوه چین و روسیه) و ایران با تاکید بر ضرورت ادامه رایزنی‌ها میان دو گروه از کارشناسان، به پایان رسید.

نشست وین
نشست وین

این در حالی است که چهار سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی نیز در نامه‌ای به جو بایدن، رئیس جمهوری دمکرات ایالات متحده در روز نشست وین، از نارضایتی عمیق خود از احتمال بازگشت آمریکا به برجام خبر دادند.

سناتور جیمز اینهاف با ذکر نام سه سناتور هم‌امضا در توییتر خود، مفاد این نامه را به اشتراک گذاشت و نوشت: ایالات متحده نباید زیر فشار رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، به «برجام شکست‌خورده» برگردد.

این سناتورهای جمهوری‌خواه آمریکایی از بایدن خواستند که به خاطر برگشت به توافقی پر ایراد، کوته‌بینانه، خودسرانه و مایه به خطر افکندن امنیت ملی آمریکا، از اهرم فشار بر رژیم ایران نکاهد، چرا که به قول آنها اظهارات اخیر مقامات دفتر ریاست جمهوری آمریکا، دقیقا چنین پیامی‌هایی را به تهران مخابره می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید